Naše Česko

U chovatele našli desítky mrtvých dravců. Další zubožená zvířata mu odebrali

Desítky mrtvých a další desítky strádajících zvířat, včetně vzácných dravců nebo dokonce rysa, našli veterináři v usedlosti v obci Radhošť nedaleko Vysokého Mýta. Chovatel neměl podle veterinářů potřebná povolení. Přeživší zvířata mu byla odebrána.

Vše odstartoval útěk šelmy, kterou se majiteli podařilo najít a odchytit až po několika týdnech kilometry daleko. "Asi před měsícem mi utekl serval, toho jsem si sám chytil," řekl chovatel.

Následná středeční kontrola veterinářů ale odhalila, že útěk šelmy je pro majitele tím nejmenším problémem. "Tam jsou desítky živých zvířat a bohužel tam také byly desítky uhynulých zvířat. Jsou to dravci – orli, káňata, sovy. Byl to neschválený chov," sdělil televizi Nova ředitel pardubické veterinární správy Josef Boháč.

Související obsah

​Část mršin poslali veterináři do Státního veterinárního ústavu na pitvu, která odhalí, jak moc byla zvířata týrána. V pytlích u areálu byly také mršiny například lišek. "Se sokolnictvím to nemá nic společného, lišky tam jsou zastřelené. Na všechno mám papíry, dál se k tomu nechci vyjadřovat," prohlásil chovatel.

Ve středu domovní prohlídku zastavila tma, ve čtvrtek se tam kriminalisté a veterináři vrátili. Mezitím celý areál střežili policisté. "Podezření z týrání, zanedbání péče. Našla se tam uhynulá zvířata. Majitele jsme vykázali z domu, neměl tam přístup," okomentovala zásah policejní mluvčí Markéta Janovská.

Související obsah

​Chovatel je sokolník. Dva orli jsou prý na pozemku na krátkém úvazu nepřetržitě a přitom nemají žádné přístřeší. "Ti byli furt na jednom místě, v létě, v zimě. Na metrovým řetězu," řekl jeden ze sousedů. "Ti ptáci tam jsou takhle pořád, chodíme denně okolo," potvrdil jeho slova další z místních.

Majitel tvrdí, že zásah policistů a veterinářů na pozemku vůbec nesouvisí s dravci ani se sokolnictvím. Podle veterinářů ale šlo o dlouhodobé týrání a pokud bude majitel jakkoliv potrestán, přijde i o členství v sokolnickém klubu.

"Jsou to vzácná zvířata, jak ta živá, tak uhynulá. Zvířata byla v naprosto nevyhovujících hygienických a hlavně prostorových podmínkách," konstatoval ředitel veterinární správy. V chovu byli například i chráněný rys, vzácné druhy sov nebo právě serval. Zvířata, která péči chovatele přežila, mu byla odebrána.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz