Zahraničí

Most vs. miliardář. Bezos chce rozebrat památku kvůli své jachtě, místní zuří

Jeden z nejbohatších mužů planety možná čelí problému, který ani jeho peníze nedokážou vyřešit. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos si nechal postavit supermoderní jachtu a chce ji dostat na moře. V cestě jí ale v Rotterdamu stojí historický most. Miliardář ho chce nechat rozebrat. Narazil ale na odpor místních lidí.

Historická památka versus supermoderní jachta. Sto dvacet metrů dlouhé plavidlo je téměř hotové, ale v cestě na moře mu stojí historický most De Hef v nizozemském Rotterdamu. Jachta se třemi stožáry je moc vysoká, aby pod ním proplula.

Jeff Bezos se ale odradit nenechal a plán zní jasně. Část mostu se rozmontuje a loď propluje bez problému. "Kdyby to byl kdokoli jiný, ale tohle je nejbohatší muž světa, který se vyhýbá daním a chce zničit naší památku. To prostě není v pořádku. Proto je to tak kontroverzní," zlobí se obyvatel Rotterdamu Erik van Prooijen.

Bezos je připraven celý proces zaplatit, takže zatímco jedna část obyvatel plán kritizuje, pro druhé je to šance, jak si přijít na dobré peníze. Most je navíc už od 90. let mimo provoz.

Související obsah

"Myslím, že je to v pohodě. Nechte Bezose tu šílenou částku zaplatit. Budou pracovní místa, já vidím jen klady. Pokud za to platí, a lidé si tak díky tomu vydělají peníze, nestěžujte si," vyzývá své spoluobčany Ria van den Voustenová, obyvatelka Rotterdamu.

Protesty místních jsou ale zatím podle rotterdamského starosty předčasné. Jeff Bezos totiž dosud nepožádal ani o povolení proplout. Že si Bezos nechává jachtu za v přepočtu více než 10 miliard korun postavit, vyšlo najevo loni na jaře. Miliardáři se to obvykle snaží držet v tajnosti kvůli soukromí a bezpečí.

Bezos si s obrovskou jachtou objednal i menší podpůrnou, která i tak pojme luxusní auta nebo heliport. Ten se kvůli třem stěžňům na hlavní jachtu nevejde.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz