Zahraničí

Miliardář Bezos plánuje další cesty do vesmíru. Chce tam létat s turisty

Americký vizionář a jeden z nejbohatších lidí světa Jeff Bezos plánuje další vesmírnou expanzi. Jeho společnost Blue Origin zaměřená na vesmírnou turistiku oznámila, že chce na oběžnou dráhu Země vyslat komerční vesmírnou stanici. Ta by v budoucnu měla sloužit nejen k provádění vědeckých experimentů, ale i k turistickým pobytům pro dobrodruhy.

Vesmír ho fascinoval už odmala. Chtěl stavět vesmírné hotely nebo kolonie, které by kroužily na oběžné dráze a byly by pro dva až tři miliony lidí. Teď si druhý nejbohatší muž světa Jeff Bezos svůj dětský sen konečně plní. Jeho společnost Blue Origin oznámila, že na orbitě postaví komerční vesmírnou stanici.

Stanice ponese název Orbital Reef, tedy v překladu Orbitální útes, a na její výrobě se vedle společnosti Boeing, která bude mít na starosti návrh a výstavbu výzkumného modulu, budou podílet i menší začínající firmy, takzvané startupy. Projekt má vyjít na desítky miliard dolarů.

"Dívejte se na to, jako by to byla vesnice. Bude hostit spoustu různých organizací a lidí, kteří budou moci v jednotlivých částech stanice vykonávat vlastní aktivity,“ uvedla planetární vědkyně NASA Lindy Elkins-Tantonová.

Související obsah

Hlavním nájemcem by mohla být americká NASA. Právě ta před časem vyzvala soukromé společnosti, aby vytvořily alternativu k 20 let staré Mezinárodní vesmírné stanici ISS, na jejíž palubě se v minulosti vystřídali astronauti z více než stovky zemí světa. Její životnost se totiž blíží konci.

Části Bezosovy vesmírné stanice by na oběžnou dráhu mohla dopravit také raketa z dílny Blue Origin – New Glenn. Ta by měla být dostatečně výkonná a velká na to, aby misi zvládla. Zatím ale není funkční a její první let byl nedávno odložen na konec roku 2022.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz