Zajímavosti

Lékaři vyléčili pacienty z rakoviny, použili při tom jejich vlastní buňky

Lékaři vyléčili pacienty z rakoviny, použili při tom jejich vlastní buňky
Zdroj: Profimedia

Americkým lékařům se podařilo z rakoviny vyléčit dva pacienty, a to pouze za pomocí jejích vlastních buněk. Pacienti se uzdravili poté, co se zúčastnili experimentální terapie pomocí takzvaných CAR T-lymfocytů.

Studie publikovaná ve vědeckém časopise Nature poukazuje na to, že dva pacienti s chronickou lymfocytární leukémií jsou stále bez rakoviny, více než deset let poté, co se zúčastnili rané studie terapie CAR T-buňkami, informuje New York Post.

Je to terapie, která mění geny v imunitním systému těla tak, aby se zaměřovaly na rakovinné buňky. "Konečně můžeme spojit slova léčba a CAR T-lymfocyty," prohlásil doktor Carl June.

Související obsah

​T-lymfocyty jsou druhem bílých krvinek, které hrají důležitou roli v lidském imunitním systému, pomáhají v boji proti rakovinným buňkám, virům, bakteriím a dalším patogenům. Během rakoviny však pacienti často zaznamenají významný pokles své imunitní odpovědi, což má terapie CAR T-buňkami za cíl zvrátit.

Přestože terapie získala schválení od amerického Úřadu pro kontrolu léčiv a potravin, je vyhrazena pro pacienty, kteří nebyli úspěšní s alespoň dvěma dalšími typy standardní léčby. CAR T-lymfocyty totiž mohou vést také k vážným vedlejším účinkům, včetně horečky, kómatu a dokonce smrti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz