Domácí

Čeští lékaři patří v boji proti rakovině k nejlepším, vzniká u nás i nová léčba

Čeští lékaři patří v boji proti rakovině k nejlepším, vzniká u nás i nová léčba
Zdroj: Profimedia

Na pátek připadá Světový den proti rakovině. Za minulý rok sice v Česku přibylo téměř 70 tisíc případů rakoviny a zákeřná nemoc je druhou nejčastější příčinou smrti, tuzemští lékaři ale patří v její léčbě ke světové špičce. Index připravenosti na boj s rakovinou naší republice přisoudil osmé místo. A vynikáme i na vědecké úrovni, úspěšně probíhá vývoj nových způsobů léčby za miliardy korun.

České zdravotnictví si umí s rakovinou relativně dobře poradit. Podle Indexu připravenosti na boj s rakovinou jsou velkým přínosem screeningy rakoviny prsu, tlustého střeva nebo děložního hrdla, pomáhá i očkování proti lidskému papilomaviru způsobujícímu rakovinu děložního čípku.

Z celkem 29 zkoumaných zemí se ta naše umístila na osmém místě. Česko za sebou nechalo i Japonsko nebo Jižní Koreu. Velký prostor pro zlepšení je ale v oblasti psychologické péče o onkologické pacienty.

Rakovinou častěji onemocní muži a také jí častěji podlehnou. V roce 2018 činil rozdíl oproti ženám v přepočtu na 100 tisíc obyvatel okolo 150 případů, respektive 100 úmrtí.

Související obsah

​S vysokou úmrtností by mohly skoncovat nové metody léčby. Na jejich vývoji pracuje třeba biotechnologická společnost Sotio patřící do skupiny PPF, která je majitelem televize Nova. Na financování náročného projektu od PPF na sklonku loňského roku získala 280 milionů eur, tedy přes sedm miliard korun.

Už v listopadu firma Sotio do Prahy svolala velkou konferenci českých i světových expertů na onkologická onemocnění. Podle Lorenza Galluzziho z Newyorské univerzity by mohl lék na některé typy rakoviny vzniknout nejpozději do 30 let.

Související obsah

​"Máme dva typy léčebných přístupů, které jsou už téměř připravené. Jsou tu určité snahy, které probíhají celosvětově, a to zejména na Západě. Základní myšlenka toho je kombinovat léky, které jsou už dostupné, s dalšími a maximalizovat jejich účinek," prohlásil Galluzzi.

Světový den proti rakovině pravidelně připadá na 4. února od roku 2000, rozhodlo se o tom na pařížském summitu boje s rakovinou v novém tisíciletí. V roce 2008 ho na seznam mezinárodních dnů přidala i Organizace spojených národů (OSN).

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz