Zahraničí

Tropická bouře nad Madagaskarem. O střechu nad hlavou přišly tisíce lidí

Nejméně deset obětí si na Madagaskaru vyžádal cyklón Batsirai. Bouře zanechala bez domova více než 50 tisíc lidí. Ostrov se přitom stále vzpamatovává z bouře Ana, která oblast pustošila před dvěma týdny.

Vítr o rychlosti až 235 kilometrů za hodinu, vysoké vlny, výpadky proudu a nekončící déšť, který převážně na východním pobřeží ostrova způsobuje záplavy.

"Hladina moře a řeky úřady znepokojuje, protože neustále roste a může se snadno přelít. Stále jsme ve fázi, kdy zjišťujeme škody a monitorujeme situaci," vysvětlila ředitelka Světového potravinového programu na Madagaskaru Pasqualina Di Siriová.

Obyvatelé Madagaskaru se na cyklón připravují už od pátku, kdy bouře udeřila na sousedních ostrovech Reunion a Mauricius. Těsně před dosažením Madagaskaru pak ještě nabrala na síle.

Související obsah

​"Musím zdůraznit, že i když nejsilnější byl vítr na východním pobřeží, tak se tam nezastavil. Pokračoval do vnitrozemí, kde způsobil veliké škody, protože velká část vnitrozemí není zmodernizovaná," popsal ředitel UNICEF Jean Benoit Manhes.

Nejhůře řádění živlu odneslo město Nosy Varika, kde podle úřadů 95 % budov srovnal se zemí. Hrozí tak, že počet obětí bude nadále růst. Madagaskar se přitom stále nevzpamatoval z bouře Ana, která ostrov zasáhla na konci ledna. Zabila 55 lidí. Více než 15 tisíc lidí se stále nesmí vrátit do svých domovů.

Ničivé bouře začínají být v posledních letech v oblasti častější. Podle vědců za to může globální oteplování. Místní obyvatelé pak často přicházejí o svojí úrodu a ekonomická situace se stále zhoršuje.

ph, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz