Domácí

ČHMÚ zpřísnil výstrahu před závějemi. Česko potrápí také sníh a náledí. MAPY

Česko pořádně potrápí počasí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zpřísnil výstrahu před závějemi. Meteorologové navíc varují před silným větrem, sněhovými jazyky, novým sněhem i náledím. Už brzy se však podle předpovědi dočkáme jarního počasí.

Výstraha před závějemi s vysokým rizikem platí od pondělní 11. hodiny do úterních devíti hodin ráno v polohách od 800 metrů nad mořem pro část Jihočeského (Český Krumlov, Kaplice, Prachatice, Trhové Sviny, Vimperk), Plzeňského (Domažlice, Klatovy, Sušice, Tachov), Karlovarského (Cheb, Karlovy Vary, Kraslice, Mariánské Lázně, Ostrov), Ústeckého (Chomutov, Kadaň, Litvínov, Teplice), Libereckého (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Tanvald), Královéhradeckého (Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubického (Králíky, Žamberk), Olomouckého (Jeseník, Šumperk) a Moravskoslezského kraje (Bruntál, Rýmařov).

"Při cestování doporučujeme sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Při jízdě autem nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozu. V autě je dobré mít teplé oblečení a alespoň minimálně zásobu nápojů a jídla. Je vhodné plánovat cestu tak, aby proběhla za denního světla. Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru velmi obtížné a nebezpečné," radí odborníci.

Související obsah

Silný vítr

Meteorologové vydali varování také před silným větrem do pondělních 21:00 pro celé Česko. Místy může vítr dosahovat v nárazech až 70 kilometrů za hodinu, na horách i 90 km/h. "Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování a podobně," uvedli experti.

Sněhové jazyky

V platnosti je rovněž výstraha před sněhovými jazyky. Ta platí do úterních 9:00 v polohách nad 600 metrů nad mořem pro část Karlovarského (Sokolov), Ústeckého (Ústí nad Labem, Varnsdorf), Libereckého (Liberec, Nový Bor, Semily, Železný Brod), Pardubického kraje (Lanškroun), část Vysočiny (Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou) a část Olomouckého (Olomouc, Šternberk, Zábřeh), Zlínského (Rožnov pod Radhoštěm, Vsetín) a Moravskoslezského kraje (Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Třinec, Vítkov).

Nová sněhová pokrývka

ČHMÚ vydal výstrahu také před sněhem. Místy může napadnout až pět centimetrů sněhu za hodinu. Na horách meteorologové očekávají 15 centimetrů za 12 hodin. Varování platí do pondělní deváté hodiny večer pro Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký (Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf, Žatec), Liberecký, Královéhradecký (Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Jaroměř, Jičín, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nová Paka, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Vysočinu (Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Olomoucký (Jeseník, Olomouc, Šternberk, Šumperk, Zábřeh), Zlínský kraj (Rožnov pod Radhoštěm, Vsetín) a Moravskoslezský kraj (Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Opava, Rýmařov, Třinec, Vítkov).

Náledí

Platí i výstraha před náledím od pondělních 17:00 do úterních 9:00 pro celé Česko. "Po četných sněhových přeháňkách, které se budou vyskytovat později odpoledne a večer, se bude v pondělí večer a v noci na úterý v polohách pod 600 metrů tvořit náledí," varovali meteorologové.

Předpověď počasí

"V úterý se bude tlaková výše přesouvat ze západní Evropy k východu a po jejím severním okraji bude postupovat frontální systém, který ovlivní počasí u nás. Za studenou frontou, která v pátek postoupí přes naše území k jihovýchodu, k nám bude proudit studený vzduch od severozápadu. O víkendu se bude přes střední Evropu přesouvat k východu tlaková výše," uvádí na webu Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

pondělí bude převážně zataženo, musíme počítat se sněhem a v polohách pod 300 metrů také se smíšenými přeháňkami. Srážek bude postupně během dne ubývat. V noci se budou teploty pohybovat mezi 4 až – 1 °C, přes den se vyšplhají na 6 °C, v 1000 metrech na horách bude – 3 °C. Navíc bude vát silný vítr s nárazy místy 55 až 70 kilometrů za hodinu, na horách kolem 90 km/h.

Související obsah

V platnosti je navíc také výstraha. "Od vyšších poloh se budou tvořit místy sněhové jazyky, na horách i závěje," varují meteorologové.

Úterý bude zatažené až oblačné, místy s deštěm. Noční teploty spadnou až na – 3 °C, přes den teploměry naměří maximálně 8 °C.

Ve středu bude rovněž oblačno až zataženo. Deštníky navíc neodložíme ani v tento den. V noci se teploty sníží na 6 až 2 °C, přes den se dočkáme i příjemných 11 °C.

Čtvrtek bude podle meteorologů polojasný až oblačný, odpoledne bude od severozápadu přibývat oblačnosti a večer se objeví místy déšť, na horách sníh. V noci teploty spadnou na 4 až 0 °C, při zmenšené oblačnosti bude až – 2 °C. Denní teploty dosáhnou znovu až 11 °C.

Související obsah

V pátek bude oblačno až zataženo, na většině území se objeví přeháňky. Noční teploty budou od 5 do 1 °C, přes den naměříme maximálně 6 °C, na východě Česka i 9 °C.

Následující dny budou skoro jasné až polojasné, na horách bude při zvětšené oblačnosti sněžit. V noci teploty spadnou na – 1 až – 5 °C, při sněhové pokrývce klesnou až na – 8 °C. Během dne se teploty zvednou na 5 °C.

Podívejte se na předpověď:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz