Zahraničí

Podívejte se, jak mají vypadat chorvatské euromince. Hned způsobily skandál

Podívejte se, jak mají vypadat chorvatské euromince. Hned způsobily skandál
Chorvatské euromince | Zdroj: Profimedia

Chorvatsko se připravuje na vstup do eurozóny. Eurem se začne v oblíbené dovolenkové destinaci platit až příští rok, už teď ale Chorvatsko ukázalo, jak bude nová měna vypadat. Jenže hned po zveřejnění návrh chorvatských euromincí vzbudil velký rozruch.

Chorvatsko má do eurozóny vstoupit 1. ledna 2023, sedm let po původně odhadovaném termínu. Už loni v srpnu vyhlásila Chorvatská národní banka (HNB) soutěž o návrh nové euromince. Teď oznámila, že vyhrál designer Stjepan Pranjković a odnese si odměnu v hodnotě přibližně 225 tisíc korun.

Jenže už krátce po zveřejnění vítězného návrhu se začaly objevovat hlasy obviňující autora vítězného návrhu z plagiátorství. Na rubovou stranu jednoeurové mince totiž Pranjković umístil kunu, která se podezřele podobá fotografii skotského fotografa Iaina Leacha. Leach nehodlá designéra žalovat, podle portálu Dnevnik.hr si ale nemyslí, že by krádež fotek měla být finančně oceněna.

Související obsah

​Podle chorvatského Úřadu pro duševní vlastnictví je ale prý na soudy ještě brzy. "Pokud se jedná o porušení práva z neznalosti či nedbalosti, není nutné se hned obracet na soud. Možností je i mimosoudní vyrovnání. Nyní je otázkou zadavatele soutěže posoudit, zda autor sporného díla porušil pravidla soutěže," řekla portálu Dnevnik.hr ředitelka Ústavu Ljiljana Kuterovacová.

Autor mince Pranjković se ke kontroverzi ohledně mince také vyjádřil a rozhodl se ze soutěže odstoupit. "Ovlivněn nepříjemnou atmosférou, která se vytvořila v médiích a na sociálních sítích, jsem se rozhodl stáhnout svůj návrh designu a vzdát se jakýchkoliv práv vyplývajících z účasti v soutěži," sdělil Dnevniku Pranjković.

Související obsah

​Aféra s kunou ovšem není jediná, které Chorvatsko čelí. Pod palbu kritiky se dostaly také 50, 20 a 10centové mince, jejichž rub zdobí tvář balkánského vynálezce Nikoly Tesly. Proti tomuto rozhodnutí se ozvala zejména srbská média, která Teslu považují za Srba. O národnosti geniálního vynálezce se v zemích bývalé Jugoslávie dodnes vedou ohnivé spory.

Na kontroverzní chorvatské mince se můžete podívat zde:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz