Zahraničí

"Raján je syn nás všech." Maroko se loučilo s chlapcem, který spadl do studny

Stovky Maročanů se v pondělí sešly, aby mohly naposledy uctít památku pětiletého Rajána. Chlapec zůstal čtyři dny uvězněný ve 32 metrů hluboké studni, odkud ho bohužel nedokázali záchranáři vytáhnout živého. Jejich usilovné snahy sledovali lidé po celém světě.

Příběh pětiletého Rajána, který v úterý spadl do studny ve vesnici Ighrán v severní provincii Chefchaouen v Maroku, vzbudil mezi Maročany obrovskou vlnu soucitu a žalu. Na pohřeb pětiletého chlapce dorazilo tolik lidí, že se ani nevešli na tamní hřbitov, informoval portál BBC.

Ani davy lidí truchlící obyvatele neodradily přijít se s chlapcem naposledy rozloučit. "Je mi přes 50 let a nikdy jsem neviděl tolik lidí na pohřbu. Raján je synem nás všech," řekl agentuře Reuters jeden z vesničanů.

Boj o Rajánův život napjatě sledovali lidé po celém světě. Chlapec v úterý spadl do 32 metrů hluboké studny, kterou jeho otec opravoval. Záchranářům se celé dny nedařilo se k dítěti dostat. Museli začít kopat boční štolu, aby chlapce dokázali vytáhnout. Na místě pomáhali i policisté a dobrovolníci.

Související obsah

​K dítěti se záchranáři pokusili dostat kyslík, jídlo a vodu, nebylo ale jasné, jestli si je Raján dokázal vzít. Ještě ve čtvrtek záběry z kamery spuštěné do studny ukazovaly chlapce živého a při vědomí. Příbuzným tak na okamžik svitla naděje. Později už ale nebylo možné rozlišit, jestli Raján ještě dýchá.

Čtyři dny trvalo, než se chlapce podařilo dostat z hluboké studny. Když už ho konečně dostali ven, dav začal jásat. Radost však vzápětí vystřídalo zděšení a pláč. Dítě bylo tou dobou už bohužel po smrti.

Svou soustrast rodině vyjadřovali nejen místní a lidé na sociálních sítích, ale také sám marocký král. Ten podle BBC rodině dokonce osobně zavolal. Svůj smutek vyjádřil i papež František, který současně ocenil krásný způsob, jakým lidé "společně spolupracovali na záchraně dítěte".

"Děkujeme Jeho Veličenstvu králi, úřadům a všem, kteří nám pomohli," prohlásil v sobotu večer chlapcův otec. "Chvála Bohu, smiluj se nad mrtvými," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz