Domácí

Antibiotika často nezabírají. Předepisují se, i když to není potřeba, míní lékař

Rezistence bakterií na antibiotika je problémem poslední doby. Odborníci varovali, že se odolnost kmenů vůči lékům řadí mezi nejčastější příčiny úmrtí na světě. Podle lékaře Milana Trojánka bychom antibiotika měli užívat jen v nezbytných případech.

Ještě nedávno bylo možné se z běžného bakteriálního onemocnění vyléčit snadno antibiotiky, které nám předepsal lékař. Bakterie se však postupně staly rezistentními a vytvořily si odolnost vůči této léčbě.

"Kmeny bakterií jsou odolnější. Čím častěji jsou vystaveny působení antibiotik, tím snadněji si získávají odolnost," řekl ve Snídani s Novou lékař Milan Trojánek.

Související obsah

Právě časté užívání antibiotik je podle odborníků velkým problémem. "Pokud budu mít boreliózu, tak jsou antibiotika správná. Řada z nás, když má rýmu nebo kašel, jde k lékaři nebo mu zavolá o recept a dostane antibiotika. Toto by se dít nemělo, protože je to špatně," vysvětlil Trojánek.

"Snažíme se lékaře vzdělávat, jak správně předepisovat antibiotika. Protože i ta mají svá negativa. Navíc se předepisují často ve stavech, kdy to není nezbytné," doplnil Trojánek.

Podle Trojánka však mnohdy stačí léky užívat kratší dobu, než bylo dříve běžné. "Ukazuje se, že čím kratší dobu antibiotika užíváme, tím lépe. Jsou infekce, kdy léky musíme dobrat. Ale v některých případech je stačí brát pět dnů. Je to i o dohodě s lékařem ve chvíli, kdy je pacientovi lépe," uvedl Trojánek.

Související obsah

Problém představuje také fakt, že rezistence bakterií vůči antibiotikům už nezmizí. "Může se stát, že se mikroflóra obnoví a rezistentní kmeny zmizí. Většinou ale třeba u starších lidí se to nestane a je potřeba sáhnout po záložních antibioticích, která mohou být méně účinná nebo jsou drastičtější než jiná," uzavřel Trojánek.

Právě před touto hrozbou varovali lidstvo odborníci. Podle nejnovější studie se totiž rezistence bakterií na antibiotika zařadila mezi nejčastější příčiny úmrtí na světě za rok 2019. Úmrtností dokonce předčila i HIV nebo malárii.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz