Domácí

Krizové ošetřovné i izolačka brzo skončí. Podívejte se, jestli máte nárok

Až do konce února mohou lidé ještě využít krizové ošetřovné. To je určeno pro ty, kteří pečují o své dítě nebo příbuzného kvůli koronaviru. Pacienti v karanténě navíc mohou získat příspěvek 370 korun, který budou dostávat s náhradou mzdy nebo platu.

Krizové ošetřovné

Lidé, kteří musí zůstat doma s dětmi kvůli uzavření škol nebo nařízené karanténě či izolaci, mají nárok na ošetřovné ve výši 80 % denního vyměřovacího základu. "Krizové ošetřovné se vyplácí po celou dobu karantény nebo izolace. Může to trvat klidně i 15 nebo 20 dnů," přiblížil ve Snídani s Novou ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček.

Zákon však aktuálně platí do 28. února. "Prodloužení se zatím nepřipravuje. I vzhledem k tomu, že se situace s koronavirem nyní zlepšuje," doplnil Boháček.

Podmínky ošetřovného:

Krizové ošetřovné | Zdroj: TV Nova

Od 1. listopadu je navíc příspěvek určený pro více lidí. "Není nutné, aby se zájemci o příspěvek museli starat o vlastní dítě. Je tam potřeba žít ve společné domácnosti. Získat ošetřovné může třeba i babička, která se stará o vnouče. Důležitá je příbuzenská linie," vysvětlil Boháček.

Zájem o ošetřovné je obrovský. "Za leden evidujeme 65 tisíc vyplacených dávek ošetřovného, za prosinec 85 tisíc. Koresponduje to s průběhem pandemie a tím, jak se zavírají a otevírají školy a přichází nová opatření. Je to nezbytnost v této situaci," poznamenal Boháček.

Nárok na příspěvek:

Krizové ošetřovné | Zdroj: TV Nova

Žadatel o příspěvek musí vyplnit tiskopis, což může udělat i on-line na stránkách České správy sociálního zabezpečení. Poté jej musí předat zaměstnavateli, který se postará o zbytek.

Izolačka

Také tzv. izolačka platí do 28. února. Jedná se o příspěvek pro lidi, kterým byla nařízena karanténa nebo izolace a nemohou do práce. K náhradě mzdy nebo platu jim náleží příspěvek 370 korun za den, a to po dobu nejdéle 14 dnů.

"Izolačka je zastropovaná vaší mzdou," upřesnil Boháček. Po sečtení příspěvku s náhradou mzdy nesmí vyplácená částka překročit 90 % průměrného výdělku za počet zmeškaných hodin. V případě, že se to stane, příspěvek se o rozdíl sníží.

Související obsah

O příspěvek však zaměstnanec nemusí žádat. Dostane ho totiž automaticky. Zaměstnavateli člověk musí jen ohlásit nařízenou karanténu nebo izolaci.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz