Domácí

Energetické nápoje dětem škodí, tvrdí studie. Měly by být od 18 let? ANKETA

Energetické nápoje dětem škodí, tvrdí studie. Měly by být od 18 let? ANKETA
Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Energetické nápoje škodí dětem, uvádí studie vypracovaná pro britskou vládu. Některé země již přistoupily k zákazu prodeje těchto nápojů mladším 18 let. Návrhy zavést podobný zákaz se objevily i v Česku.

Škodlivost energetických nápojů pro mladistvé potvrdila studie, kterou si nechala vypracovat britská vláda. Její autoři také upozornili na to, že se tyto nápoje těší u dětí obrovské popularitě.

"Lidé, kteří hodně pijí energetické nápoje mohou mít bolesti hlavy a problémy se spánkem,“ uvedli autoři studie. Nadměrná konzumace těchto nápojů souvisí také s horšími studijními výsledky, fyzickým a duševním zdravím. "Jedna 250ml plechovka může obsahovat asi tolik kofeinu jako dvojité espresso,“ citoval výsledky web televize BBC.

Objevují se tak hlasy, že by si je měli v Británii smět kupovat jen lidé starší 18 let. V Česku se neúspěšně pokoušel uzákonit omezení prodeje nezdravých nápojů v roce 2015 předseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Bohuslav Svoboda (ODS). 

"V tuto chvíli musíme řešit problémy, které jsou vzdálenější od této otázky. Zůstává to pořád jako věc, kterou chci otevřít a vyřešit. Nemyslím si, že je to věc, kterou nutně potřebujeme řešit. Jde o funkční podobu, co jsme schopní udělat. Jakmile se situace trochu zklidní, určitě toto téma znovu otevřu," odpověděl poslanec Bohuslav Svoboda na dotaz TN.cz, zda se chystá téma ve Sněmovně znovu otevřít.

A zřejmě by v této otázce našel podporu napříč politickým spektrem. S regulací energetických nápojů by souhlasil i stínový ministr zdravotnictví Julius Špičák (ANO). "Rozhodně by se mělo více pracovat na prevenci, a toto je její součástí. Skvělé zdravotnictví by se mělo odrážet do zdravotního stavu populace. Cílem by měl být zdravotní stav populace, ten není ideální. Proto je tady tak vysoká úmrtnost na koronavirus. Teď všechno paralyzuje koronavirus, včetně státního rozpočtu. Rád si o tom s Bohuslavem Svobodou promluvím a můžeme se k této problematice vrátit. Podpořil bych jakoukoli problematiku, která by směřovala ke zdravé výživě, ale musí to mít nějaký důvod," vyjádřil se Julius Špičák.  

Související obsah

Zdravotní prevenci považuje za klíčovou i ministerstvo zdravotnictví. Náměstek ministra Josef Pavlovic (Piráti) zdůraznil, že systematická prevence je i součástí vládního prohlášení.​

​"To je určitě jedna z věcí, které chceme řešit. Ne ve smyslu jenom energetických nápojů, ale vůbec kvality potravin v rámci celku. Určitě se to nebude týkat jenom energetických nápojů jako jednoúčelové aktivity. Ve strategii budou zahrnuty další věci, aby dopad na zdraví populace byl pozitivní," uvedl Pavlovic.

​Některé evropské země již regulaci zavedly. V Litvě si nezletilí nemohou energetické nápoje koupit od roku 2012. V Lotyšsku tento zákaz platí od roku 2014. V Německu si prodej regulují samy obchody. Ve Velké Británii se zákon připravuje. Některé obchody ale brání lidem mladším 16 let v nákupu kofeinových nápojů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz