Domácí

Brutální útok na Šumavě. Tamní strážce měl napadnout skialpinista

Brutální útok na Šumavě. Tamní strážce měl napadnout skialpinista
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

V Královském hvozdu na Šumavě měl v úterý skialpinista brutálně napadnout dva tamní strážce. Ti jej a jeho kamaráda varovali, že vstoupil do chráněného území mimo značenou stezku. Případ prošetřuje policie. Ta skialpinistu podezírá ze zločinu.

Dva skialpinisté se v okolí Železné Rudy na Šumavě vydali mimo stezku. V oblasti Královského hvozdu je ale zastavili strážci. "Dva strážci Správy Národního parku Šumava při běžné kontrole upozornili dva skialpinisty na to, že vstoupili do chráněného území mimo značenou stezku a že jim hrozí postih," uvedl mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

"Po slovním upozornění však okamžitě došlo k fyzickému napadení obou strážců. Útočník jim způsobil četná zranění," popsal Dvořák situaci, která se odehrála v úterý dopoledne. "Oba lyžaři následně místo incidentu opustili. Naši strážci prostřednictvím krizové linky 158 přivolali pomoc," dodal.

Napadeným strážcům musela přijet poskytnout první pomoc horská služba. Oba následně zdravotníci převezli do Klatovské nemocnice.

Související obsah

Policie už se případem zabývá. "Zahájili jsme úkony trestného řízení kvůli podezření ze zločinu násilí proti úřední osobě," řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Šumavské kopce lákají v zimních měsících spoustu skialpinistů. Ti ale mimo značenou stezku v Národním parku nemůžou. "Naši strážci, kteří pravidelně spolupracují s policisty, se teď v zimě zaměřují na dohled v pro skialpinisty atraktivních lokalitách. Snaží se působit především preventivně, ovšem musejí přistoupit i k udělování pokut," upozornil Dvořák.

Pouze na stezkách by se lyžaři měli pohybovat hlavně kvůli chráněným živočichům. Na Šumavě totiž žijí například tetřev hlušec, tetřívek obecný, rys ostrovid či vlk obecný. "Všechna tato zvířata jsou velmi citlivá na rušení zvláště v zimním období, kdy nemají k dispozici dostatek potravy," varoval Dvořák.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz