Počasí

Na Šumavě leží metr sněhu, v Krkonoších varují před lavinami i silným větrem

Na Šumavě leží metr sněhu, v Krkonoších varují před lavinami i silným větrem
Zdroj: TV Nova

Lyžařské areály se připravují na víkend a rekordní návštěvnost. Lidé by ale měli pečlivě zvážit, kam se za sněhem vydají. Podmínky pro zimní sporty mají být ideální, třeba v oblasti Blatného vrchu na Šumavě leží metr sněhu. V Krkonoších se oproti tomu chystají vyhlásit druhý lavinový stupeň, už nyní varují před sněhovými jazyky a silným větrem.

Ačkoliv husté sněžení tento týden způsobilo hned několik problémů v dopravě, provozovatelé lyžařských areálů si nemohou stěžovat. Očekávají nával nadšenců do zimních sportů. Po oblevě na přelomu roku jsou konečně sněhové podmínky ideální.

"Sníh leží na většině Česka, i když v nižších polohách se jedná zpravidla jen o pár centimetrů. Nejvíce sněhu měří šumavská stanice Blatný vrch (1 350 m), a to letošní zimu poprvé 1 m, přesněji 101 cm," uvedl v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zdroj: ČHMÚ

​​Tolik sněhu byste jinde v Česku hledali jen těžko. "Je to nejvíce sněhové pokrývky v horských oblastech od počátku letošní zimy," dodala meteoroložka Dagmar Honsová. Podle té se o víkendu můžeme těšit na horách na další sněhovou nadílku. "Napadne dalších 10 až 20 cm sněhu," prozradila.

Související obsah

​Na pozoru by se ale měli mít místy návštěvníci Krkonoš. Horská služba vydala pro tuto oblast v pátek hned dvě varování. První se týká sněhových jazyků a druhé silného větru, který má dosahovat rychlosti okolo 80 kilometrů v hodině, na hřebenech dokonce více než 100 kilometrů v hodině.

Lavinové nebezpečí je aktuálně na stupni 1, představuje tedy nízké riziko, v sobotu už se ale očekává navýšení na druhý stupeň.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz