Domácí

Velký úspěch českých vědců. V Egyptě se jim podařil nevídaný objev

Velký úspěch českých vědců. V Egyptě se jim podařil nevídaný objev
Pohled do šachty obsahující největší mumifikační depozit Zdroj: FF UK

Tým Českého egyptologického ústavu FF UK objevil v egyptském Abúsíru v blízkosti pyramid největší balzamovací skrýš v Egyptě. V té bylo pečlivě uloženo více než 370 keramických nádob. V části z nich poté našli takzvané kanopy, na kterých bylo hieroglyfy napsáno, komu skrýš patřila.

Čeští vědci přes 30 let zkoumali v egyptském Abúsíru velké šachtové hrobky významných vysokých úředníků z poloviny 6. století před Kristem. 

Vloni tam našli v blízkosti pyramid takzvaných slunečních králů Staré říše zatím největší balzamovací skrýš v Egyptě. Ta byla uložena v šachtě s rozměry 5x5x15 metrů.

Uvnitř šachty zde bylo uloženo více než 370 velkých keramických nádob, které připomínaly amfory. Byly poskládány ve čtrnácti vrstvách nad sebou a spirálovitě se vinuly dokola.

Související obsah

V nádobách byly schovány menší předměty a suroviny, které se využívaly při mumifikaci majitele hrobky. K té skrýš také patřila.

"Počet velkých nádob v jednotlivých vrstvách se velmi lišil a čítal od 7 po 52 kusů v jedné deponované úrovni," popsal objev ředitel egyptologického ústavu Jiří Janák.

Vrchní vrstva obsahovala kromě nádob také čtyři nepoužité vápencové kanopy, tedy nádoby s uzavřenými víky v podobě hlav čtyř ochranných božstev. V těch se uchovávaly vnitřnosti, které byly během balzamovacího rituálu vyjmuty z těla zesnulého.

Související obsah

Majitelem mumifikační skrýše byl podle hieroglyfických textů hodnostář Wahibre-meri-Neit.

"Přestože známe řadu významných hodnostářů nesoucích jméno Wahibre-meri-Neit z této doby, žádného zatím není možné identifikovat s majitelem objevených kanop," vysvětlil profesor Ladislav Bareš a dodal, že mimo jiné podle rozměrů hrobky by jejím majitelem mohl být jeden z nejvyšších hodnostářů své doby. 

Letos by měl pokračovat archeologický výzkum odkrytím pohřební komory, která je na dně šachty. Mezitím však vědci budou pokračovat v analýze nádob objevených ve skrýši.

Více se můžete dozvědět dnes v 19:15 na TN LIVE, kde vystoupí ředitel českých vykopávek v Egyptě Miroslav Bárta v rámci pořadu Přehled dne.

Na fotografie z balzamovací skrýše se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz