Domácí

Sebevražd v Česku ubývá. Muži volí častěji střelnou zbraň, ženy otravu léky

Sebevražd v Česku ubývá. Muži volí častěji střelnou zbraň, ženy otravu léky
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

V České republice ubývá sebevražd. Stále jich však je více, než je průměr v zemích Evropské unie (EU), vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nejčastěji svůj život sami ukončí muži.

Nejčastější způsob a místo sebevraždy

Lidé v letech 2011 až 2020 nejčastěji svůj život ukončili tím, že se oběsili (podíl 56 %). Následovalo zastřelení (12 %), skok z výšky (10 %) a otrávení (9 %). Muži zpravidla zvolili oběšení nebo zastřelení, naopak ženy se častěji otrávily nebo skočily.

Způsob sebevraždy podle věku:

Nejčastějším způsobem je oběšení Zdroj: ČSÚ

Uvázat si oprátku kolem krku byl nejčastější způsob sebevraždy ve všech věkových kategoriích u obou pohlaví, vyjma 90letých a starších žen. Ty pak nejčastěji zvolily skok z výšky. Tento způsob dobrovolného odchodu ze světa byl u části věkových kategorií u žen druhý nejčastější po oběšení, u ostatních kategorií to pak bylo otrávení se. Jen u dívek do 19 let byl velmi častý skok pod vlak. U mužů s rostoucím věkem také roste počet případů, kdy k sebevraždě použijí střelnou zbraň.

Ve více než 70 % případů mají statistici údaje o místě sebevraždy. Polovina lidí si vybrala pro odchod ze světa svůj domov. Na druhém místě byla poté ulice a silnice.

"Místo sebevraždy je do určité míry závislé na zvoleném způsobu zabití se. Mnohem výrazněji tak domov dominuje mezi dobrovolnými odchody ze světa otrávením se a sebevraždami ostrým předmětem, jich se doma uskutečnilo až 70 %. Nadpoloviční podíl úmrtí v domácím prostředí se vyskytoval i v případech oběšení se a zastřelení," uvedli odborníci.

Související obsah

Kdy lidé páchají nejvíce sebevražd?

"Sebevraždy nejsou páchány během roku stejnoměrně. Maxima jsou dosahována v jarních měsících a v první polovině léta. Během podzimních měsíců sebevražednost klesá až k prosincovému minimu," upozornila vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová.

Co se týče dnů v týdnů, tak si lidé vybírají pro ukončení svého života pondělí. V dalších pracovních dnech se počet sebevražd snižuje a nejméně je jich během víkendu, zejména v sobotu.

Sebevražd ubývá

Na život si v roce 2020 sáhlo v Česku podle Českého statistického úřadu 1 224 lidí. Sebevraždy tak tvořily 0,95 % příčin úmrtí v zemi.

Od vzniku samostatné České republiky přitom počet sebevražd klesá. Nejméně jich odborníci v tomto století evidují v roce 2019. Tehdy vlastní rukou zemřelo 1 191 nešťastníků. Naopak nejvíce lidí ukončilo svůj život v roce 1934, a to 4 007.

Počet sebevražd:

Počet sebevražd v ČR se snižuje Zdroj: ČSÚ

Převažují mužští sebevrazi

Častěji si vezmou život v Česku muži než ženy a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Jejich podíl začal výrazněji narůstat od 90. let 20. století. V roce 1990 spáchali muži 72 % všech sebevražd, v roce 2020 to už bylo 82 %.

Z hlediska věku jsou evidovány nejvyšší počty sebevražd u lidí z generace Husákových dětí (40-44 let) a u generace 50. let ve věku od 55 do 59 let. V populaci se jedná o dvě početně nejsilnější kategorie.

Podíl pohlaví:

Muži to vzdávají častěji Zdroj: ČSÚ

"Míra sebevražednosti, tedy počet sebevražd v daném věku vztažený k počtu žijících osob v tomtéž věku, však nedosahuje nejvyšších hodnot ve středním věku, ale zpravidla narůstá mezi seniory," uvádí ČSÚ. U lidí ve věku od 85 do 89 let v době od roku 2011 do roku 2020 bylo evidováno 29 sebevražd na 100 tisíc lidí stejného věku, zatímco ve skupině od 55 do 59 let pouze 21.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz