Domácí

Česko má jednu z nejnižších minimálních mezd v EU! Podívejte se, jak na tom jsme

Česko má jednu z nejnižších minimálních mezd v EU! Podívejte se, jak na tom jsme
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Minimální mzda se v Česku v letošním roce zvýšila. Přesto patří v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie (EU) mezi jednu z nejnižších. Vůbec nejvyšší minimální mzdu má Lucembursko, kde činí 2 257 eur, což je v přepočtu přibližně 56 tisíc korun.

Od 1. ledna se v České republice zvýšila minimální mzda na 16 200 korun. Přesto v rámci Evropské unie se jedná v přepočtu na eura o sedmou nejnižší. Vyplývá to z dat, které zveřejnil Eurostat. Ten porovnával výši minimální mzdy k začátku ledna letošního roku.

Podle odborníků však mnohdy většina lidí bere více, i když má přiznanou pouze minimální mzdu. "Vždycky záleží na míře využívání toho nástroje, který má zajistit mzdu i pro ty nejnižší příjmové skupiny obyvatel. Nicméně ve skutečnosti je tam důvodné podezření, že lidé, co pobírají minimální mzdu a mají na to papír, ji neberou ve skutečnosti. V řadě oborů se využívá obálková metoda, kdy zaměstnavatel předá tzv. pod stolem peníze pracovníkovi. Přitom přiznávají jen malou část z celkové mzdy," vysvětlil ekonom Pavel Peterka.

Hůře než Češi jsou na tom pracovníci na Slovensku, v Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Právě tam je situace úplně nejhorší. Minimální mzda v této zemi totiž činí 332 eur (okolo 8 000 korun).

Naopak nejlépe se mají ti zaměstnanci, kteří dostávají minimální mzdu v Lucembursku. Měsíčně si totiž přijdou na 2 257 eur, což je v přepočtu přibližně 56 tisíc korun. Také v Irsku na tom lidé nejsou špatně, minimální mzda tam odpovídá 1 775 eurům (zhruba 44 tisíc korun).

Související obsah

Ze statistiky je patrné, že ve 13 státech Evropské unie tak minimální mzda nedosahuje ani 1 000 euro. V šesti státech poté činí více než 1 500 euro. Minimální mzdu nemá stanovenou šest států. Konkrétně jde o Dánsko, Itálii, Kypr, Rakousko, Finsko a Švédsko.

Srovnání minimální mzdy v zemích EU:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz