Zahraničí

Facebook a Instagram hrozí odchodem z Evropy. Takto by to lidem změnilo život

Facebook a Instagram hrozí odchodem z Evropy. Takto by to lidem změnilo život
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Sociální sítě Facebook a Instagram mají v Česku více než devět milionů uživatelů a patří v České republice k těm nejoblíbenějším. Teď ale hrozí, že od svých oblíbených internetových aktivit budou uživatelé odříznuti. Pokud by jejich provozovatel opravdu tyto sítě vypojil v zemích Evropské unie, uživatelé by přišli o možnost přát si s přáteli, sledovat životy známých influencerů, ale i o výhodné nákupy prostřednictvím internetových bazárků.

Pokud společnost Meta Platforms dostojí svým výhrůžkám, že v EU vypojí své služby zahrnující i sociální sítě Facebook a Instagram, českým internetem by to rozhodně zamíchalo. V současnosti má v Česku Facebook přes 6,5 milionu registrovaných uživatelů a Instagram téměř tři miliony.

Podle výroční statistiky portálu We Are Social s názvem Digital 2021 jsou nejpopulárnější využití sociálních sítí získávání zpráv (36,5 procent), zábava (35 procent) a výplň volného času (34,4 procent). V žebříčku top 10 se objevuje také kontakt s přáteli, sdílení fotek, videí a názorů nebo zjišťování detailů a recenzí o zboží, které se uživatelé chystají koupit.

V Česku by odchod Facebooku rozhodně znamenal nejen ztrátu základních funkcí jako chatování s přáteli, ale i dalších, které přišly až později. Pryč by byly například facebookové bazary usnadňující nákup i prodej použitého zboží přes internet. Ztížilo by se také plánování událostí s přáteli nebo vyhledávání specializovaných poradenských skupin.

Související obsah

Rovněž by zmizely funkce jako Vzpomínky, které umožňují svým uživatelům připomenout si momenty z minulosti. Jiným by zase mohla prostě chybět každoroční připomínka, že se blíží narozeniny jejich blízkých.

S Instagramem by zase zmizela oblíbená funkce Stories, která je hlavním důvodem růstu této sítě v minulých letech. Stejně tak by fanoušci celebrit přišli o možnost blíže sledovat životy svých oblíbenců na internetu.

Facebook a Instagram ale nejsou jediné sítě, které pod sebou Meta má. Součástí impéria Marka Zuckerberga jsou také aplikace Messenger a WhatsApp, zaměřené na komunikaci. Nad jejich osudem v Evropě visí otazník. Meta totiž ve své zprávě zmiňuje odpojení nejpodstatnějších služeb, Messenger a WhatsApp ale nejsou přímo zmíněny.

​I když by vypojení Facebooku bylo pro většinu populace otravné, existují lidé, pro něž by šlo o změnu skutečně katastrofální. O svůj hlavní zdroj výdělku by přišli například populární influenceři, kteří na Instagramu budují své fanouškovské základny. Po práci by měli také správci sociálních sítí, které v současnosti zaměstnávají firmy pro propagační účely.

Společnost Meta, která všechny tyto sítě provozuje, pohrozila svým odchodem ze zemí Evropské unie, protože se jí nelíbí regulace, které EU internetovým společnostem nastavuje. Hlavním důvodem je zákaz odesílání dat evropských uživatelů do USA, což je podle irského soudu v rozporu s GDPR. Konečné rozhodnutí plánuje Meta oznámit v první polovině roku.

Konec Facebooku a Instagramu v Evropě! Zuckerberg řekl, kdy se to stane:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz