Zahraničí

Další průšvih Kotleby! Jeho gesta v parlamentu připomínala hajlování

Slovenský politik Marian Kotleba má další skandál. Čelí podezření, že v jednacím sále slovenského parlamentu hajloval. Kontroverzní gesta natočily kamery. Kotleba už byl jednou za podporu hnutí směřujících k potlačování práv a svobod nepravomocně odsouzen.

Úterní jednání slovenského parlamentu o obrané smlouvě s USA několikrát přerušily pískot či šarvátky. Předsedy strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba na sebe upozornil kontroverzním gestem. Vládní poslanci tvrdili, že hajloval.

Ke gestu, které by mohlo připomínat hajlování, se vyjádřil poslanec Ján Benčík zvolený za stranu Za ludi. “V rámci toho, co se tam dělo, jsme to vnímali jako hajlování,“ uvedl pro TNnoviny.sk Benčik. Ten svého kolegu při gestikulaci natočil, a ještě ten den video pověsil na svůj profil.

Strana se ale svého předsedy zastala a podezření na hajlování odmítá. Podle ní šlo imitování fotbalového rozhodčího.

“Jelikož jsem na jednání byl celou dobu přítomen, vím, že Marian Kotleba vícekrát v plénu záměrně narušoval jednání parlamentu různými způsoby, určitě tam však nehajloval. Hledat v tom něco, co tam není, je jen odrazem úrovně daného člověka. Taková tvrzení, resp. fabulace úplně odmítám,“ zastal se Kotleby poslanec a mluvčí LSNS Martin Beluský.

Související obsah

"Při hajlování se zvedá pravá ruka, Kotleba zvedal levou ruku. Při hajlování se opakovaně zvedá ruka do úrovně očí, nebo je zvednutá po delší čas, on to dělá jen krátce a jednou. Pozdrav je provázený slovy Sieg Heil. Ani jedna z těchto podmínek není splněná," řekl TV Novinám odborník na extremismus Daniel Milo. Zdůraznil, že neví, jestli tím Kotleba chtěl něco naznačit, ale že to posuzuje z právního hlediska.

I když v gestu odborník žádné hajlování nevidí, případem se přesto zabývá státní zastupitelství. Sporné situaci nepomáhá ani fakt, že byl Kotleba v roce 2020 nepravomocně odsouzen za založení, podporu či propagaci hnutí směřujících k potlačení základních práv a svobod. U soudu nižší instance dostal Kotleba čtyři roky a čtyři měsíce, čeká se na rozhodnutí Nejvyššího soudu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz