Zahraničí

Pozor při dovolených na lyžích. PŘEHLED pravidel v oblíbených destinacích

V pondělí začaly některým školákům jarní prázdniny a řada lidí vyráží na hory do zahraničí. Podmínky pro cestování a lyžování jsou ale v jednotlivých zemích různé. Největší pozor by si měli dát lidé, kteří vyrážejí do Itálie.

"Řešili jsme případ našeho klienta pana Davida, jehož dcera při sjíždění sjezdovky v italském Livignu srazila staršího německého lyžaře," řekl produktový a technický ředitel RIXO.cz Martin Ždímal. Naštěstí měla rodina sjednané nově povinné pojištění odpovědnosti za škodu vůči třetím osobám. 

"Jestliže by toto nařízení porušili, pak jim hrozí sankce ve výši sto až 150 euro," vysvětlil Petr Koblížek z České asociace pojišťoven. Úhrada léčby by je navíc stála 1,5 milionu korun. 

Související obsah

Itálie

Povinné ručení na lyže je někdy také součástí cestovního pojištění a pořídit lze i při koupi skipasu. I další nová pravidla platící v Itálii připomínají ta, která známe ze silnice. Například je nově zakázaná jízda pod vlivem alkoholu. V některých případech platí omezení rychlosti nebo i zákaz zastavení.

Za takové Bombardino před sjezdem hrozí pokuta i 25 tisíc korun. V platnosti jsou stále i pandemická opatření. Pro návštěvu restaurací musíte mít platné očkování a potvrzení o negativním antigenním či PCR testu.

Rakousko

Od soboty se v Rakousku zkracuje platnost očkování. "Pro účely ubytování, pro účely návštěvy ski areálů je nezbytně nutné, abyste byl očkován a abyste měl maximálně 180 dnů po té druhé dávce," upozornil náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek. Třetí dávka platí jen půl roku.

Související obsah

Francie

Platnost očkování by si měli zkontrolovat i ti, co vyrazí za sněhem do Francie. "Francie dokonce zkrátila dobu po plném očkování platnost jenom čtyři měsíce," uvedl Smolek.

Slovensko

Na slovenské sjezdovky stačí ukončené očkování nebo negativní test. Naopak oběd v restauraci si dají jen očkovaní a ti, kteří v minulých 180 dnech prodělali covid.

Všude je ale potřeba vyplněný příjezdový formulář. Obecně odborníci doporučují nespoléhat se jen na telefon a mít všechno vytisknuté.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz