Domácí

Česko musí postavit nové úložiště jaderného odpadu, tady má vzniknout

Česko počítá s jadernou energetikou i do budoucna, má to ale podmínku. Země, které chtějí provozovat atomové elektrárny, budou muset mít od roku 2050 hlubinná úložiště vyhořelého paliva. V tuzemsku jsou na to vytipovaná čtyři místa. Příprava a stavba podzemního komplexu může zabrat až 25 let.

Z původních devíti lokalit vybrali odborníci před rokem a půl čtyři. Dvě jsou na Vysočině, jedna v Jihočeském kraji a čtvrtá na západě Čech. Kde nakonec jaderné úložiště vznikne, se musí rozhodnout nejpozději roku 2030.

Správa úložišť radioaktivních odpadů zatím počítá s dokončením stavby v roce 2065, tedy 15 let po termínu, který požaduje evropská komise.

"Co teď můžeme udělat, tak opravdu podívat se na zkušenosti jinde. A pak se můžeme zodpovědně vyjádřit, kdy nejdříve jsme schopni to hlubinné úložiště zprovoznit.," uvedl Lukáš Vondrovic ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Související obsah

​"I kdyby se to nevybudovalo do roku 2050, jsem přesvědčen o tom, že když se začne s Komisí jednat někdy ve třicátých letech a řekne se, že se to začne budovat, ale nebude to hotové do roku 2050, tak určitě to bude akceptovatelné," domnívá se poslanec Karel Havlíček (ANO).

Jedna z lokalit na Jihlavsku je asi 300 metrů od Dolní Cerekve. Další doporučené místo pro stavbu je na Českobudějovicku v Jihočeském kraji. Lokalita se nachází poblíž jaderné elektrárny Temelín, na kterou už si tady místní zvykli. Na stavbu jaderného úložiště ale jednotný názor nemají.

"Záleží na tom co bude dál, jako jestli to bude muset, tak to tady bude prostě, s tím nic stejně neuděláme. Sama za sebe jsem proti, ale jak to vyřešit, netuším," říkají obyvatelé.

Související obsah

​Proti výstavbě hlubinného úložiště jsou i lidé z Chanovic na západě Čech. "Snažíme se apelovat na státní instituce, na ministerstvo průmyslu a obchodu, aby byl přijat zákon, který bude celý proces ukládání radioaktivních odpadů řešit a celý ten proces bude zahrnovat i zájmy občanů v těch lokalitách," prohlásil starosta Chanovic Petr Klásek.

Obří stavba o velikosti sedmi set fotbalových hřišť musí vzniknout v hloubce půl kilometru, v místě, kde například nehrozí zemětřesení. "Jedná se o desítky kilometrů chodeb, do kterých bude ten materiál v budoucnu zavážen. Jedná se o ocelový ukládací kontejner a o nepropustné jílové těsnění, kterým je vyplněná mezera mezi kontejnerem a tou horninou," doplnil Vondrovic.

Dokonale zabezpečená stavba má být v provozu 100 let, poté bude vyhořelé palivo izolováno v zemi statisíce let. Projekt má stát přes 111 miliard korun.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz