Domácí

Brutálních útoků v Česku přibývá, agrese v lidech vzniká kvůli covidu

Mezi lidmi roste agresivita a přibývá brutálních útoků. A podle policie jsou někdy i bezdůvodné nebo kvůli naprostým banalitám. Například v hlavním městě letos záchranáři vyjížděli 1,5krát častěji k případům napadení než loni. Podle psychologů je rostoucí agresivita důsledkem frustrace z pandemie.

Neznají se, stojí za sebou u pokladny v pražském supermarketu, jeden druhého si nevšímají. O pár vteřin později mrští jeden po druhém balík vod a shazuje ho na zem.

"Hned ho kopl do hlavy, do hrudníku a následně mu dupl na hlavu," popsala útok policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Agresora teď pražská policie hledá. V poslední době ji ale zaměstnává mnoho takových případů. A nejen ji.

Za loňský leden a první polovinu února vyjížděli pražští záchranáři ke 164 případům napadení. Letos jich bylo už 239, tedy o téměř polovinu více.

Související obsah

​"Skutečně vnímáme nárůst, co se týká počtu napadených," uvedla mluvčí záchranky Jana Poštová. Důvod často chybí, nebo jde o naprostou banalitu. Třeba jako upozornění na chybějící roušku. Pracovník ostrahy obchodu skončil se zlomenou čelistí.

"Děje se to, protože lidi jsou nervózní. Je mezi nimi spousta odpíračů a nechtějí to dodržovat," řekl majitel bezpečnostní agentury Michal Vrána.

I psychologové vidí důvody především v covidové epdiemii. "Může v tom hrát roli ta celospolečenská frustrace vlivem těch opatření," prohlásil psycholog Tomáš Morávek. "Jsou prostě lidé, u kterých to vede k tomu, že pak mají sklon k nějakým neuváženým rekacím," doplnil jeho kolega Karel Humhal.

Související obsah

​"Živočišná až animální agrese, která nemá žádnou logiku. To není agrese, jako že potřebuju peníze, tak si je opatřim. Tohleto je prostě, že mám vztek, tak někoho zmlátím," zhodnotil psycholog Jeroným Klimeš.

"Vnímáme také nárůst výjezdů k lidem s psychickými obtížemi a sebevražednými tendencemi," dodala Poštová. I kdyby teď pandemie a vše s ní spojené jako mávnutím kouzelného proutku zmizelo, situace se podle psychologů nijak zásadně nezlepší. Frustrace ve společnosti bude doznívat ještě měsíce či roky.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz