Zajímavosti

Úchvatná podívaná. Ohnivý vodopád je možné spatřit jen pár dnů v roce

Úchvatná podívaná. Ohnivý vodopád je možné spatřit jen pár dnů v roce
"Ohnivý" vodopád je možné spatřit pouze v únoru. Návštěvníci doufají, že ho uvidí i letos Zdroj: Profimedia

Pouze během několika dnů v únoru je možné na vlastní oči spatřit zajímavý přírodní úkaz, "ohnivý" vodopád. Objevuje se na svahu hory El Capitan v Yosemitském národním parku, měří 650 metrů a je oblíbenou turistickou atrakcí. Jde o optickou iluzi tvořenou zapadajícím sluncem a budící dojem, že ze skály vyvěrá láva.

Kombinace slunce a vody u vodopádu Horsetail Fall každoročně poskytuje návštěvníkům Yosemitského národního parku v Kalifornii mimořádnou podívanou. "Ohňopád" je možné spatřit pravidelně v období od poloviny do konce února, kdy z hory vyvěrá dostatečný proud vody a zapadající paprsky slunce na něj dopadají pod správným úhlem. Vytváří tak dojem, jako by místo vody padala z hory láva.

Loni nadměrnému přílivu fanoušků a fotografů bránila pandemie koronaviru. Letos park zavedl pouze pravidla týkající se nošení respirátorů a snahy předcházet dopravním zácpám, informuje CNN. Přestože rezervace není nutná, hosté by měli odstavit své automobily zhruba 2,5 kilometru od vyhlídkové plošiny poblíž El Capitan Picnic.

Související obsah

​V případě zaplnění parkoviště mají lidé možnost zaparkovat na jakémkoli jiném parkovišti a využít bezplatnou kyvadlovou dopravu. Očekávají se některé uzavírky silnic kvůli zvýšenému pohybu chodců.

Ačkoliv se k vodopádu pravidelně sjíždějí lidé z různých částí světa, matka příroda neposkytuje záruky, že vodopád návštěvníci uvidí. Podle vedení parku podívaná nastává pouze večer při jasné obloze, když vodopád teče. Jakýkoliv mlžný opar nebo trocha oblačnosti může efekt zkazit.

Obvykle se tato podívaná nabízí pouze během února, kdy z hory vyvěrá dostatečný proud vody. Loni v říjnu 2021 ale dostali návštěvníci možnost velkolepou show spatřit znovu, a to v době, kdy oblast zasáhly vydatné deště.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz