Domácí

Velké změny v maturitách! Nově by mohly mít dvě verze

Velké změny v maturitách! Nově by mohly mít dvě verze
Studenti na střední škole Zdroj: TV Nova

Maturitní zkouška pro studenty středních odborných škol a učňovských oborů by mohla být lehčí než ta pro gymnazisty. Podle odborníků, kteří změnu navrhují, by tak učni měli větší šanci maturitu úspěšně složit. Návrh podporuje i ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Současná maturita má dvě části. Školní část, kterou si škola určuje sama, a státní maturitu z češtiny, matematiky nebo cizího jazyka. Právě státní část by mohla být některým studentům odpuštěna.

"Podle našeho názoru nemůžou konat stejnou maturitní zkoušku žáci učebních oboru a gymnazisté, proto bychom byli rádi, kdyby se zavedly dvě maturitní zkoušky," uvedla ředitelka Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová. 

Související obsah

Učni, kteří by chtěli, by tak mohli skládat maturitu jen z profesní části. Maturita pro gymnazisty by zůstala beze změny. Pokud si žáci vyberou pouze profesní část maturity, nemohou jít studovat na vysokou školu. "Je to dobré, když se někdo necítí na to, že půjde na vysokou školu, tak může mít snazší maturitu," myslí si jeden z učňů.

"Ministerstvo má teď za úkol z těchto návrhů vyjít. Nejpozději na začátku školního roku bychom chtěli přijít s legislativním návrhem," prohlásil ministr školství Petr Gazdík (STAN). Pokud by se pro vysokoškolské studium žáci přeci jen rozhodli, mají na dodělání druhé části maturity podle návrhu pět let. Po uplynutí lhůty by namísto pouhého doplnění druhé části maturity museli absolvovat dvouletou nástavbu. 

Související obsah

"Myslím, že by tam neměl být časový limit, protože už teď je důležité celoživotní vzdělávání a měli by mít možnost si to klidně dodělat za deset, patnáct let," řekl ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík.

"Mělo by to být zachované tak, jak to je, a měl by být kladen větší důraz na praktickou část," vyjádřil svůj názor zase učitel odborného výcviku Jakub Chudožilov. Podle návrhu by žáci měli mít na složení maturity stejně jako dosud tři pokusy v období pěti let po ukončení školy.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz