Koronavirus

Nikola pomáhala v nemocnici s covidem, teď se bojí maturity. Reakce ministerstva

Nikola pomáhala v nemocnici s covidem, teď se bojí maturity. Reakce ministerstva
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Rok a půl sloužili v nemocnicích kvůli covidové epidemii a mají strach, že nesloží "zkoušku dospělosti". Letošní maturanti na středních zdravotnických školách jsou na tom ještě hůř než ti loňští. Na redakci TN.cz se obrátila studentka Nikola, která na koronavirovém oddělení odpracovala přes 400 hodin. Je přesvědčená, že ji i spolužáky to připravilo o obrovské množství znalostí, jež je už nemožné dohnat. Ministerstvo školství ale úlevy u maturit zatím odmítá.

"V době covidu jsem odpracovala více než 400 hodin na oddělení intenzivní péče s koronavirovými pacienty. Bohužel nikdo mně ani studentům v podobné situaci maturitu ani malinko neulehčí," zoufá si maturantka Nikola.

A stejně jsou na tom další stovky studentů středních zdravotnických škol, kteří šli v nejhorším pomáhat lékařům do první linie. Pandemie trvá už dva roky a mnozí z nich byli v nemocnicích loni i předloni.

Na znalostech se tak vysoká absence mohla projevit. Čas na dohnání probírané látky mnohdy vůbec neměli. "Nežádám o úřední maturitu, ale aspoň o určité ulehčení, kterým by nám bylo aspoň trochu vráceno to, jak jsme opravdu každý den pracovali, studovali a dřeli do posledních sil. Opravdu už nevím, co dělat. Rok a půl bez školy jde opravdu znát a myslím si, že už nikdo z nás maturantů nemá dostatek sil," doplnila Nikola.

Související obsah

​Jenomže ministr školství Petr Gazdík (STAN) o žádných úpravách letošní maturitní zkoušky, jež by pomáhajícím studentům v některých ohledech vyšla vstříc, nechce nic slyšet.

"Schválená je už od loňska změna u státní části, kdy se prodlužoval čas jak u českého jazyka, tak u matematiky i cizích jazyků. Je to už natrvalo, tohle ulehčení platí i tento rok. Pan ministr ale nyní žádné větší úlevy neplánuje, protože vůbec není stejná situace jako minulý rok, školy nejsou plošně zavřené na nějakou delší dobu," uvedla mluvčí resortu Aneta Lednová.

Zjednodušování maturitní zkoušky pokládá za nepřijatelné i řada samotných zdravotnických středních škol. "Já si myslím, že by se vůbec nemělo ustupovat. Musí se mít na zřeteli to, že absolventi poskytují zdravotní péči. Kdyby neuměli různé věci, jsou životu nebezpeční pro ty pacienty, to se vůbec nedá. Všichni musejí mít stejnou maturitu. Zdravotnické školy nemohou mít lehčí maturitu v žádném případě," řekla TN.cz Ivanka Kohoutová, ředitelka Střední zdravotnické školy Ruská v Praze.

Studenti s obavami ze "zkoušky dospělosti" mají prý několik možností, jak přípravu dohnat a úspěšně odmaturovat.

Související obsah

"Máme doučování ze všech předmětů, každý učitel má ještě konzultační hodiny mimo výuku. Teď jsme měli pololetí a zdá se, že všechno je v pořádku. Kdyby nějaký žák neprospíval, měl mnoho zameškaných hodin nebo nedostatečnou, projednali bychom to a to doučování tam dali. Řešili bychom to, ale tahle situace u nás zatím nenastala," uzavřela Kohoutová.

Lidí s covidem v nemocnicích přibylo. Podívejte se na koronavirové statistiky za pondělí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz