Ekonomika

Tohle tu od minulého století nebylo. Inflace v Česku může být dvouciferná

Letošní leden byl, co se týče cen, jeden z nejdražších měsíců v naší samostatné historii. Míra inflace se totiž podle informací televize Nova dostala poprvé po 24 letech přes desetiprocentní hranici. Už v pondělí by to měl oznámit Český statistický úřad (ČSÚ).

Zatímco ještě loni v prosinci byla meziroční míra inflace 6,6 procenta, teď se prý může dotknout i 11 procent. "V lednu docházelo k přecenění cen a služeb u mnoha firem standardně, tak proto teď napjatě čekáme, jaká bude inflace," řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Může za to především zdražování energií. Přesné číslo odhalí už v pondělí Český statistický úřad. Například za polední menu v restauraci jsme loni zaplatili 125 korun, letos vyjde na 140 korun. Podobně je to s litrem benzinu.

"Ještě může přijít další zrychlení té inflace třeba v březnu. A to i z toho důvodu, že třeba někteří dodavatelé energií oznámili, že budou muset dále zvyšovat ceny," vysvětlil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

"Mladší generace vůbec nemají zkušenost s takovým zdražováním, které v letošním roce bude mít silně nepříznivé sociální dopady," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​Nejvíce se to může dotknout sociálně slabších a seniorů. Kromě cen energií a potravin se prý máme připravit také na růst cen stavebního materiálu a bydlení.

"V kombinaci s těmi brutálními škrty, které naordinovala tato vláda, protože zůstala v zajetí svých slibů, a k tomu tato restriktivní politika ČNB, to je prostě úplně vražedné pro lidi i pro ekonomiku," okomentovala exministryně financí a poslankyně Alena Schillerová (ANO).

"Musíte balancovat mezi tím, kdy dáte lidem peníze v případě, že jsou třeba zasaženi rostoucími cenami energií, ale do takové míry, abyste kola té inflace neroztáčel stále dál. Takže ten rozpočet tak, jak je navržený, je rozpočtem protiinflačním," prohlásil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Kvůli vysoké inflaci svolalo hnutí ANO na čtvrtek mimořádné jednání Poslanecké sněmovny.

Jak to bude vypadat se zdražováním v Česku a co s našetřenými penězi, poradil v rozhovoru pro TV Nova ekonom David Marek:

rod, TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz