Česká Evropa

Zdražování v Evropě: Tyto země jsou na tom hůř než Česko

Zdražování v Evropě: Tyto země jsou na tom hůř než Česko
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Zdražování na konci loňského roku nepříjemně zasáhlo obyvatele České republiky. Přitom to ale není tak strašné jako v jiných unijních zemích.

Růst cen v Evropské unii trhal v loňském listopadu rekordy. "Meziroční přírůstek harmonizovaného indexu spotřebitelských cen dosáhl v Evropské unii 5,2 procenta. To je nejvíce v celé časové řadě dostupné od roku 2001," uvádí časopis Statistika&My, který vychází pod Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

Nejnovější čísla má Eurostat za listopad, za prosinec má data jen od některých zemí. Ta vykazují spíše cenovou stagnaci nebo malý růst či pokles. Vetší změny se projevily jen u zlomku zemí.

Související obsah

​Co se meziročního zdražování za listopad týče, ačkoliv je v Česku vysoké (4,8 procenta), stojí si ještě poměrně dobře, je mírně pod průměrem celé Evropské unie. Nejhorší je situace v Litvě, kde se ceny za 12 měsíců zvedly o 9,3 procenta, následuje Estonsko s 8,6 procenta a Maďarsko se 7,5 procenta. Naopak nejméně se zdražovalo na Maltě – o 2,4 procenta, dále v Portugalsku (2,6 procenta) a ve Francii (3,4 procenta).

Srovnání meziročního růstu cen v Evropě Zdroj: Eurostat

​"Meziroční růst spotřebitelských cen od ledna 2021 zrychlil o 4 procentní body a ve srovnání s listopadem 2020 se aktuální přírůstek zvýšil o 5 procentních bodů. Rok 2021 je tak z pohledu cenového růstu mimořádný, protože v celé časové řadě jde o nejmasivnější zaznamenané zrychlení," dodal časopis.

​Podívejte se na reportáž TV Nova s tipy, jak ušetřit za jídlo a bydlení:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz