Domácí

Lidé stále ignorují tramvaje, za loňský rok kvůli tomu zemřeli tři chodci

Lidé stále ignorují tramvaje, za loňský rok kvůli tomu zemřeli tři chodci
Ilustrační snímek | Zdroj: AKTU.cz

Loni zemřeli v Česku tři lidé po srážce s tramvají, celkový počet nehod jde do desítek. Lidé si stále neuvědomují, že tramvaj má přednost, upozornil pražský dopravní podnik.

V loňském roce evidovala policie 69 srážek chodců s tramvajemi. Ve třech případech byla srážka pro chodce smrtelná. Ladislav Urbánek, místopředseda představenstva a dopravní ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) upozornil, že nejčastěji hrozí srážka při nepozorném přecházení přechodu a přeceňování sebe sama.

"Největší nebezpečí hrozí při nepozorném přecházení tratě, a to zejména na přechodu pro chodce, nebo při přeceňování ve stylu: 'To ještě stihnu!' Mnoho lidí si bohužel neuvědomuje, že tramvaj má podle pravidel silničního provozu na přechodu pro chodce vždy přednost," vysvětlil Urbánek.

Související obsah

​Pozitivním faktem, který ze statistiky vyplývá, je to, že srážek chodců a tramvají celkově ubývá. Oproti roku 2019 byl v minulém roce počet srážek téměř poloviční.

Sdružení dopravních podniků připisuje pokles nehod bezpečnostním kampaním jako je Pozor, tramvaj! nebo Brnem bezpečně s DPMB (Dopravní podnik města Brna) a zlepšujícím se technologiím ve vozech. Na ty se zaměřil Dopravní podnik Ostrava.

Střety tramvají s chodci v České republice

rok počet usmrcení
2019 130 6
2020 77 2
2021 69 3
zdroj: SDP ČR
niká, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz