Domácí

Čechy trápí nárůst cen. Nemají peníze na jídlo, chudoba hrozí čtvrtině populace

Na hranici chudoby se podle odborníků dostává čím dál více lidí. Podle odhadů jich v následujících měsících přibydou statisíce. Jejich životy ovlivňují rekordně rostoucí ceny energií, potravin, pohonných hmot a bydlení.

Paní Koňaříková je matka čtyř dětí. Kvůli současnému zdražování je odkázána na pomoc v komunitním centru. "Zdražování je hrozné, elektřina se nám zvedla z 3 000 na 5 000 korun. Odráží se to na financích ohledně potravin, které jsou také dražší. Chodíme si do organizace pro potraviny, aby děti měly přísun jídla a všeho, co je potřeba," řekla Koňaříková.

Chudobou je aktuálně zasažena zhruba čtvrtina domácností v Česku. Jejich počet bude podle odborníků v následujících týdnech rapidně stoupat. "Tím jak nyní roste inflace, tak pochopitelně toto číslo může narůst o statisíce, kteří budou nově chudobou ohroženi," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

"Největší chudobou jsou ohrožené nízkopřijmové skupiny, jako jsou matky samoživitelky, nebo lidé, kteří obecně žijí sami, nemůžou se podělit o příjmy s někým jiným. Dále lidé spíše z venkova než z měst," vysvětlil ekonom David Marek.

Související obsah

​Ti, kteří se kvůli zdražování ocitli ve finanční tísni, mohou požádat úřad práce o několik dávek. "V první řadě se jedná o příspěvek na bydlení. Dále to jsou dávky ze systému hmotné nouze. To znamená doplatek na bydlení a ve vybraných situacích pak jednorázová dávka mimořádné okamžité pomoci," objasnila mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

"Počítáme s tím, že by největší počty žadatelů měly přijít na přelomu března a dubna. Počítáme také s tím, že se chci na koaliční K5 věnovat ještě debatě ohledně úprav, které by se týkaly zvýšení platů," uvedl Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pomoct by podle ministra práce a sociálních věcí měly také slevy na poplatníka a na děti, které platí od února.

Podívejte se na rozhovor z Televizních zpráv na TV Nova s Danielem Hůlem z Člověka v tísni ohledně chudoby v Česku:

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz