Zahraničí

Jaderný inženýr naletěl FBI, když chtěl prodat supertajné údaje o ponorkách

Jaderný inženýr naletěl FBI, když chtěl prodat supertajné údaje o ponorkách
Jonathan Toebbe a jeho manželka Diana Zdroj: Profimedia

Jaderný inženýr amerického námořnictva Jonathan Toebbe měl přístup k některým nejpřísněji střeženým tajemstvím o nejnovějším typu ponorek. Rozhodl se je za miliony dolarů prodat do ciziny, ale při dramatické akci sedl na lep FBI.

“Vinen, Vaše ctihodnosti,“ přiznal se v pondělí třiačtyřicetiletý Toebbe před federálním soudcem v Martinsburgu v Západní Virginii, informovala CNN a další americká média.

Dohoda o vině a trestu mu zaručuje 12 až 18 let vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Původně mu za špionáž hrozilo doživotí. Muže zatkli společně s manželkou, která však svou vinu popírá a soudí ji v samostatnému procesu.

Jedinou pohnutkou inženýra byly peníze. Měl přístup k supertajným údajům o nejnovějších amerických útočných ponorkách na jaderný pohon. V dubnu roku 2020 oslovil nejmenovanou zahraniční vládu, které vojenské informace nabídl za miliony amerických dolarů v kryptoměnách.

Americká útočná ponorka s jaderným pohonem USS Columbia Zdroj: Profimedia

​Cizinci však předali jeho návrh Američanům a FBI připravila léčku. Dlouhé měsíce s ním agenti v utajení obchod domlouvali, poslali mu i zálohu sto tisíc dolarů (přes dva miliony Kč) v kryptoměně.

Toebbe společně s manželkou předal třikrát agentům FBI paměťové karty se supertajnými informacemi prostřednictvím takzvaných mrtvých schránek známých ze špionážních filmů. Jedna z SD karet byla třeba v sendviči s burákovým máslem zabaleným v potravinové fólii, další ve zdánlivě neotevřeném balíčku žvýkaček.

Související obsah

​FBI zatkla manžele po mnoha měsících v říjnu loňského roku, když ukládali další paměťovou kartu do v pořadí čtvrté mrtvé schránky. Zatímco Jonathan Toebbe se přiznal a s FBI spolupracuje, jeho paní stále tvrdí, že o ničem nevěděla a manžela pouze doprovázela.

Mužova spolupráce je pro vyšetřovatele klíčová. Dosud se jim totiž nepodařilo dohledat všechny tajné informace, které chtěl prodat. Jejich únik by mohl mít pro námořnictvo nedozírné následky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz