Naše Česko

Znečištění řek léčivy po celém světě je alarmující. Podívejte se, jak je na tom Česko

Znečištění řek léčivy po celém světě je alarmující. Podívejte se, jak je na tom Česko
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Paracetamol, léky na snížení tlaku, epilepsii nebo cukrovku. Přítomnost těchto a dalších desítek léčiv v řekách po celém světě zkoumali vědci z Univerzity v Yorku. Sledovali řeky ve více než polovině států světa a zjistili, že voda je léky kontaminovaná na všech kontinentech. Nejhůř dopadly řeky v Pákistánu, Bolívii a Etiopii.

Studie vědců z Univerzity v Yorku, která byla publikovaná v odborném časopise PNAS, zkoumala vzorky odebrané z 258 řek ve více než stovce zemí světa. Testovala na nich přítomnost 61 léčiv, přičemž čtvrtina vzorků vykazovala farmaceutické znečištění na úrovni, která je považovaná za nebezpečnou.

Tyto řeky obsahovaly například antibiotika sulfamethoxazol a ciprofloxacin, propranolol, který se využívá jako lék na snížení vysokého tlaku, nebo loratadin používaný k léčbě alergií. Podle míry znečištění řek vědci sestavili žebříček 137 měst.

Související obsah

​Trojice nejvíce kontaminovaných řek leží v pákistánském Láhauru, bolivijském La Pazu a etiopské Addis Abebě. V první desítce je také Indie, Tunisko nebo Arménie. Na opačném konci žebříčku nalezneme venezuelské město na severu Amazonie, dále Island a Norsko.

Česko se na tomto seznamu nachází zhruba uprostřed. Vědci odebírali vzorky v Praze, která se umístila na 68. místě mezi dánským městem Odense a thajským Bangkokem. Ještě lépe dopadla slovenská Bratislava, která je na žebříčku znečištění řek léčivy na 85. místě.

Pořadí Stát, město
1. Pákistán, Láhaur
2. Bolívie, La Paz
3. Etiopie, Addis Abeba
4. Indie, Dillí
5. Tunisko, Tunis
6. Demokratická republika Kongo, Bukavu
7. Arménie, Jerevan
8. Keňa, Nairobi
9. Kostarika, San José
10. Nigérie, Lagos
14. Španělsko, Madrid
24. Belgie, Brusel
40. Rakousko, Vídeň
49. Velká Británie, Londýn
60. USA, New York
68. Česká republika, Praha
85. Slovensko, Bratislava
86. Francie, Paříž
134. Norsko, Donna
135. Island, Reykjavík
136. Island, Skógafoss
137. Venezuela, Yanomami

"Již více než dvě desetiletí víme, že se léčiva dostávají do vodního prostředí, kde mohou ovlivnit biologii živých organismů. Jedním z největších problémů, se kterými jsme se při řešení této problematiky potýkali, je ale skutečnost, že jsme při sledování kontaminantů nebyli příliš reprezentativní, neboť téměř všechny údaje se soustředily na několik vybraných oblastí v Severní Americe, západní Evropě a Číně," řekl spoluautor studie John Wilkinson z Katedry životního prostředí Univerzity v Yorku.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz