Ekonomika

Seniorům se nelíbí chystaná valorizace důchodů. Je nespravedlivá, tvrdí

Seniorům se nelíbí chystaná valorizace důchodů. Je nespravedlivá, tvrdí
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje předložit návrh, podle kterého budou od letošního června starobní důchodci dostávat o 8,2 procenta větší procentní výměry svých důchodů. Po zveřejnění této informace se redakci TN.cz ozvalo několik čtenářů, kteří takový systém považují za nespravedlivý. Dle resortu ale zákon přesně určuje, jak je možné mimořádnou valorizaci provést. Zákonné nastavení by mělo být předmětem debaty o důchodové reformě.

"Důchodci v červnu dostanou přidáno o 8,2 % plošně. To je více než 1 000 korun, přesněji 1 017 korun, v průměru i více," oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chystanou valorizaci důchodů. 

Od června letošního roku zůstává tzv. základní výměra stejná, zvyšují se procentní výměry důchodů. Návrh resortu práce a sociálních věcí musí ještě projednat a schválit vláda, mohlo by se tak stát v tomto či příštím týdnu.

Související obsah

​S tímto způsobem zvyšování důchodů nesouhlasí někteří čtenáři TN.cz. "Z tabulky je jasně patrné, že ve skutečnosti zvýšení o 8,2 % dostanou důchodci s vysokými důchody, naopak nejpotřebnější (důchodci s nízkými důchody) dostanou podstatně méně. Vyplývá to ze způsobu výpočtu, při kterém se vyplácený důchod rozdělí na 2 části, tedy na základní výměru a procentní výměru. K navýšení důchodu dojde jen u procentního zvýšení," napsal redakci čtenář Nikolaj. 

Příklady zvýšení důchodů:

​Zmíněný čtenář také uvedl příklad své známé (důchodkyně), která pobírá nezvykle nízký důchod ve výši 4 000 korun. "Navýšení mi tak vyšlo o závratných 9 korun (!), protože po odečtení základní výměry 3 900 korun zbývá k navýšení jen 100 korun. Z toho 8,2 % představuje něco málo přes 8 korun," napsal Nikolaj s tím, že takto nízký důchod je ojedinělý.

"Nicméně i u důchodu 10 000 korun (před navýšením) činí ve skutečnosti navýšení jen 5 %. Jsou ale i nižší důchody: u důchodu 8 000 korun se ve skutečnosti jedná o navýšení jen o 4,2 %, u důchodu 6 000 korun jen 2,9 %," vypočítává čtenář.

Související obsah

​A není sám, komu se chystaná valorizace nelíbí. "Znamená to, že ti nejchudší, kteří nedosáhnou na průměr, podpoří své bohatší kolegy. Mně se zdá, že naši zákonodárci si dělají zákony přímo pro sebe. Copak se inflace projevuje v průměru?" podivuje se nad chystaným přidáním čtenář Jiří a dodává, že český způsob stanovování důchodů včetně navyšování je zjevně nespravedlivý.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ke stížnostem čtenářů řeklo, že zákon o důchodovém pojištění přesně určuje, jakým způsobem lze provést mimořádnou valorizaci důchodů. "Předepisuje procentuální navýšení a neumožňuje paušální navýšení. Od ledna 2022 ale byly důchody navýšeny i paušálně a totéž bude možné i od ledna příštího roku, kdy předpokládáme další valorizaci penzí," napsala redakci TN.cz mluvčí resortu Eva Davidová.

Davidová dále uvedla, že zákonné nastavení bude bezpochyby předmětem debaty ohledně důchodové reformy. "Zároveň je nutné připomenout, že nadcházející valorizace, tzn. zvýšení průměrného samostatně vypláceného důchodu o 1 017 korun, je historicky nejvyšší z pohledu absolutní částky. Naposledy se důchody zvyšovaly letos v lednu, a to v průměru o 805 korun. V součtu tak letos důchodci dostanou průměrně 1 822 korun navíc," dodala Davidová.

Na této kalkulačce si můžete vypočítat, kolik bude činit váš starobní důchod:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz