Domácí

Tajemný odbor exministryně Schillerové: Za vysoké platy dělal fotky na soukromé účty

Ministerstvo financí v úterý zveřejnilo audit ohledně fotek předcházející ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Z něj vychází najevo, že dva pracovníci ministerstva financí připravovali fotky a videa pro účty na sociálních sítích, které ale ministerstvu nepatřily. Je to od ministra Stanjury projev stranické nenávisti, reagovala Schillerová.

"Audiovizuální obsah vytvořený vybranými zaměstnanci ministerstva financí byl opakovaně a v některých případech i výlučně využíván na účtech sociálních sítí, které nebyly vlastněny ani oficiálně spravovány ministerstvem financí. Nestandardní platové zařazení a personální řízení zaměstnanců oboru 74 spojených s audiovizuálními výstupy ministerstva financí," stojí v auditu ministerstva financí, který se zaměřil na uzpůsobení odboru 74 za ministrování Aleny Schillerové (ANO).

Dvě zásadní zjištění auditu na ministerstvu financí Zdroj: Ministerstvo financí ČR

​Dva zaměstnanci odboru 74 na ministerstvu měli podle auditu vytvořit celkem 11 videí a 95 fotek. Co se platů týče, jeden pracovník byl zařazený do 14. platové třídy a druhý do 13. platové třídy. Podle pravidel by ale měla být jejich místa zařazená od 3. do 13. platové třídy, ve skutečnosti se ale jednalo o 12. až 14. třídu, v případě ředitele odboru o 15. třídu.

Oba pracovníci se zabývali především pořizováním a editací fotek a videí, přičemž místo fotografa spadá do 4. až 7. platové třídy a místo kameramana do 6. až 10. platové třídy. Vzhledem k platovým tabulkám se tak rozdíl v měsíčním platu pohybuje v rozmezí od asi dvou do deseti tisíc korun, přesnou výši audit nezveřejnil. K tomu ještě například mimořádné roční odměny, které za loňský rok odpovídaly odměnám ostatních pracovníků, ty se pohybovaly mezi 30 a 180 tisíci korunami.

Související obsah

​Ke dvěma zaměstnancům audit ještě poznamenává, že obsazení jejich míst "bylo realizováno na základě jednání s vedoucími zaměstnanci ministerstva financí (ministryně a ředitel odboru 74) bez výběrového řízení". Oba měli také od úřadu souhlas s jinou placenou prací.

"Za mě je to jednoznačné zneužití zdrojů ministerstva financí k vlastní sebeprezentaci. Výsledkem je ohromné množství fotek a videí, ke kterým nemá ministerstvo žádný přístup a které se v mnoha případech ani netýkají jeho agendy. A to vše za peníze každého z nás. Své předchůdkyni doporučuji vyvození okamžité politické odpovědnosti. Sám nyní v této věci zvažuji a nevylučuji další kroky," řekl k závěrům auditu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

"Nikdo v tuto chvíli za peníze ministerstva financí nespravuje mé osobní účty na kterékoli sociální síti a tak to samozřejmě i zůstane. Tiskový odbor potřebuje standardní vedení, adekvátní platy, zajištění účelného nakládání s veřejnými prostředky, a hlavně jasnou strategii propagovat práci úřadu primárně prostřednictvím komunikačních kanálů ministerstva," dodal Stanjura.

Související obsah

​Schillerová: Stanjura se jen snaží odvádět pozornost

Reakce exministryně Schillerové na audit přišla prostřednictvím SMS. "Vnímám to od pana Stanjury jako typický projev stranické nenávisti, který je pro ODS tak typický. Pan Stanjura dal úředníkům politické zadání něco najít a ti po týdnu hledání nepřišli s ničím novým. Dokonce i v doporučeních pro ministerstvo jsou opatrní. A to, že byly fotografie prezentovány na mých veřejných účtech, je logické. Jako ministryně jsem byla tváří resortu a mé příspěvky tam měly větší dosah," uvedla pro prohlášení Schillerová.

"Druhým zjištěním má být zařazení zaměstnanců na ministerstvu, což opravdu není věc, kterou by řešil ministr. Nevím, jestli pan Stanjura určuje, kdo a za kolik bude na ministerstvu pracovat. Já to nedělala a vždy jsem respektovala právní předpisy," pokračovala.

"Pan Stanjura se snaží odvádět pozornost před projednáváním svého návrhu rozpočtu, protože ví, že já budu jeho velkým kritikem. Připravil rozpočet postavený na pár účetních fíglech nebo škrtech na lidech. A to je hrozně málo. Svými absurdními výzvami k mé osobě má slova jen potvrzuje," uzavřela exministryně.

Fotky a videa za miliony

Již dříve vyšlo najevo, že fotky a videa na účtech exministryně Schillerové vyšly stát téměř na dva miliony korun. Peníze šly převážně na platy kameramana a fotografa. "Chtěla bych vysvětlit, že celý tiskový odbor měl asi 10 až 12 lidí. Byli tam zaměstnaní jako referenti i fotograf a kameraman, kteří toto primárně ovládali. Samozřejmě dělali i něco jiného. Celý tiskový odbor měl za úkol prezentovat práci ministerstva financí, vysvětlovat ji lidem. Rozpočet, daně a covidové věci. Lidé tomu příliš nerozumí. Snažili se to vysvětlovat lidem," vyjádřila se na konci ledna Schillerová.

Celý audit si můžete přečíst zde:

Interní audit ministerstva financí

Typ souboru: pdf Velikost: 6.71 MB

Alena Schillerová promluvila o platech jejích správců sociálních sítí:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz