Napřímo

Občas jsem na instagramu provokovala, přiznala Schillerová. Auditu se ale nebojí

Alena Schillerová (ANO) v pořadu Napřímo značně zkritizovala návrh státního rozpočtu. Popsala ale také své fungování na sociálních sítích. Auditu se prý nebojí, přestože si je vědoma toho, že některé její fotky byly vyloženě provokativní.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) snížil schodek státního rozpočtu o téměř 100 miliard. Vláda Andreje Babiše (ANO) původně navrhovala 376,6 miliardy, nyní je návrh na 280 miliardách. 

"Já jsem z toho zděšená. Díky inflaci a tomu, že všichni zaplatíme více peněz do rozpočtu, získá vláda o 62 miliard více," nechala se slyšet Schillerová. "V době, kdy se potřebujeme proinvestovat z krize, půjde 15 miliard na investice dolů. To je špatně," kritizuje bývalá ministryně financí. 

Související obsah

Další, koho se škrtání ve státním rozpočtu podle ní dotkne, jsou lidé. "Z objemu platů nakonec vezmou devět miliard. Vláda měla jinou možnost. Jsme pořád šestá nejméně zadlužená země v EU. Já jsem měla připravený plán konsolidace, ale postupný. To znamená, nezaškrtit ekonomiku a nevzít peníze lidem," pokračovala Schillerová.

Nejvíce alarmující škrty ve státním rozpočtu jsou podle ní ve zdravotnictví. "Tato vláda se rozhodla vzít peníze těm, kterým jsme děkovali a tleskali. Těm vezmeme 14 miliard," zlobí se bývalá šéfka státní kasy. Podle ní hnutí ANO udělá všechno proto, aby tomuto rozpočtu zabránilo.

Důsledků takových škrtů podle ní může být několik. "Lidé budou demotivovaní, budou odcházet, zdravotnictví může být destabilizované. Mám velký problém s něčím souhlasit. Na odbor půjdu s odmítavým stanoviskem a spoustou dotazů. Budeme mít celou řadu pozměňovacích návrhů," prohlásila Schillerová jako místopředsedkyně rozpočtového výboru.

Související obsah

​Stanjura zadal podrobný audit, který má přinést zjištění ohledně propagace Schillerové a ministerstva financí na sociálních sítích. "Já se toho nebojím, jsem přesvědčená, že to dopadne dobře. Některé ty fotky byly provokativní, jako když jsem si sedla na kapotu celnického auta," přiznala.

"Dělali jsme to proto, abychom víc přiblížili ministerstvo financí lidem," vysvětlovala. "Mám hodně sledujících, čehož si hodně vážím. Dělám to ráda a s nadšením. S lidmi na messengeru si píšu i po večerech," doplnila.

Premiér Fiala spustil také vlastní pořad na sociálních sítích jako jeho předchůdce Babiš. "Na Čau lidi jsem se dívala pravidelně. Andrej Babiš se často ptal, jestli jsem to sledovala. Petra Fialu si někdy pustím pro srovnání. Prvních pár vteřin vás musí strhnout, to se nestalo," uzavřela Schillerová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz