Zahraničí

Lidé v Belgii můžou pracovat jen čtyři dny v týdnu. Lenošení to pro ně ale neznamená

Revoluční zákon přijala v úterý belgická federální vláda. V novele zákoníku práce dává pracovníkům nové možnosti. Po dlouhých debatách budou mít pracovníci například možnost lépe si rozvrhnout svůj čas v práci, navíc budou mít možnost pracovat jen čtyři dny v týdnu.

Belgie schválila v úterý zákoník práce, který dává lidem nová práva. Nově budou mít například stanovenou maximální pracovní dobu na 9,5 hodiny za den. Nejvýraznější novinkou je možnost odpracovat si jen čtyři dny v týdnu. Neznamená to ale, že třídenní víkend dostanou zaměstnanci firem zadarmo.

Princip čtyřdenního pracovního týdne spočívá v tom, že si zaměstnanci po dohodě se zaměstnavatelem a odbory rozdělí jeden z pracovních dnů mezi ty zbývající. Namísto pěti dní s osmihodinovou pracovní dobou tak můžou chodit do práce jen čtyři dny, ale zato po deseti hodinách.

Důvodem, proč Belgie přistoupila k této možnosti, je pandemie. "Přestože měl koronavirus na pracující převážně negativní dopad, naučil nás fungovat flexibilněji a zkombinovat naše soukromé a pracovní životy," řekl podle portálu Brussels Times premiér Alexander de Croo.

Související obsah

​Flexibilita byla pro nový zákoník práce hlavní prioritou. Lidé si tak budou moci rozvrhnout svůj pracovní týden tak, aby jim lépe vyhovoval. Bude například možné si prodloužit víkend, pokud si zaměstnanec chybějící hodiny nahradí jindy.

Belgie není první zemí, kde lze pracovat jen čtyři dny v týdnu, nikde jinde ale čtyřdenní pracovní týden neukotvili v zákoně. Čtyřdenní pracovní týden v minulosti už zavedl západoafrický stát Gambie, kde se ale týkal jen státních zaměstnanců, po čtyřech letech jej ale vláda opět zrušila.

Efektivitu zkráceného pracovního týdne testovali například i v USA, Velké Británii, Španělsku, Japonsku, na Novém Zélandu a Islandu. Zatím však jde pouze o zkoušky, které mají ověřit, zda by se čtyřdenní pracovní týden vyplatil.

Související obsah

​Čtyřdenní pracovní týden má řadu zastánců, podle kterých má výrazný vliv na efektivitu práce. Podle nich jsou pracovníci po třídenním víkendu více odpočatí, soustředění a motivovaní. Více volna také nabízí příležitosti k osobnímu růstu a méně cest do práce znamená menší zátěž pro životní prostředí.

Kritici tohoto systému se naopak obávají, že kratší pracovní týden týden by ve výsledku znamenal méně odvedené práce a přinesl by potíže v podobě komplikovaného rozvržení směn.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz