Domácí

V Česku chybí technici napříč všemi obory. Podívejte se, o koho je zájem

V Česku chybí technici napříč všemi obory. Podívejte se, o koho je zájem
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

V Česku je akutní nedostatek technických pracovníků, a to napříč všemi obory. Technici chybí nejen ve stavebnictví nebo strojírenství, problémy najít kvalifikované zaměstnance mají také firmy zabývající se prodejem a instalací specializovaných technologií nebo správou budov.

Jedním z největších problémů současného trhu práce je akutní nedostatek lidí s potřebnou kvalifikací. Tyto problémy však neřeší pouze Česko, ale také další evropské země. Najít člověka s potřebnými znalostmi je nyní nejtěžší za posledních 15 let.

"Jednou z příčin tohoto stavu jsou rychlé technologické změny v posledních letech, které znamenají výraznou obměnu sady dovedností, které zaměstnavatelé požadují. Náš průmysl orientovaný na výrobu ale poznamenává i nedostatek zájemců o nekvalifikovaná pracovní místa, jako jsou například montážní dělníci nebo skladníci," vysvětlil Michal Novák z pracovního portálu profesia.cz.

Související obsah

Proč technici chybí?

Odborníci často vysvětlují nedostatek techniků zejména tím, že většina dobrých žáků jde po základní škole na gymnázium a o technické školy a obory není zájem.

Podle expertů z portálu profesia.cz je to však způsobeno zejména tím, že silné ročníky jsou v důchodovém věku, a do práce tak nyní nastupují ty slabší. Svou roli jistě sehrál také dlouhodobý útlum odborných technických škol a učilišť.

"V současné době se více než 60 % podniků v ČR potýká s nedostatkem zaměstnanců. Chybějí především zaměření uchazeči, a to jak vysokoškolsky vzdělaní IT odborníci, stavaři a strojaři, tak kvalifikovaní zástupci specializovaných profesí jako svářeči, mechanici, obráběči kovů nebo montéři. Firmy také marně hledají zkušené konstruktéry nebo technology," sdělil Novák.

Nedostatek techniků hlásí všechny obory

Technici nejsou potřeba pouze ve výrobě nebo ve vytváření a správě IT. V současné době totiž technologie zasahují do všech oblastí podnikání.

Související obsah

"Techničtí odborníci nám scházejí například v oblasti facility managementu nebo v ostraze objektů. V současné době při správě budov nezajišťujeme jen opravu kapajících kohoutků nebo nefunkčního topení. Moderní kancelářské objekty bývají vybavené například moderními technologiemi pro efektivní využití alternativních zdrojů energie při vytápění nebo pro recyklaci. Potřebujeme tedy jak klasické řemeslníky, kterých je čím dál méně, tak odborníky na inovativní technologie. Ale také IT specialisty, protože mnohé systémy v moderních budovách prorůstají i do IT prostředí jednotlivých nájemců, navíc některá řešení sami vyvíjíme," sdělil výkonný ředitel SSI Group Radek Škrabal.

Řada lidí během pandemie změnila obor. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz