Domácí

Česku chybí kominíci. Na jejich návštěvu můžete čekat i měsíc a půl

Je nejvyšší čas objednat si kominíka. Řada domácností je během covidových opatření nezvala a teď kominicí nevědí, kam dřív. Pokud si je neobjednáte včas, budete na jejich návštěvu čekat až měsíc a půl. Každý komín by měl být zkontrolován jednou za rok.

V jednom kole jsme už několik dní. To tvrdí svorně Pavel Vodrážka i Petr Hájek. Oba jsou z Příbramska a komíny teď čistí i o víkendu. "Napilno máme hodně, máme plno měsíc a půl dopředu, bohužel se každému nedá vyjít vstříc ihned. Lidé to nechávají na poslední chvíli," řekl TV Nova Petr Vodrážka.

Potvrzuje to i Petr Hájek. "Lidi si vzpomínají na poslední chvíli. Práce je požehnaně. Nebudeme úplně stíhat, ale ono se to vždycky zvládne," okomentoval situaci kominík.

Šikovný kominík dokáže vyčistit až 12 komínů za den. Kominíků je málo a školy, kde by se zájemci mohli vyučit, byste spočítali na prstech obou rukou. "Kominíků není hodně, kluků se u nás vyučilo snad devět z ročníku, to je málo," potvrdil Hájek. Souhlasí s ním i ředitel střední školy, kde se obor kominík vyučuje. "Do ročníku nastupuje tak sedm žáků, většinou 70 procent se udrží v oboru," řekl ředitel Luboš Kubát.

Související obsah

Na začátku topné sezony varují před zanedbáním údržby komínů i hasiči. Nevyčištěné komíny mají na svědomí až 85 procent požárů rodinných domů. V komíně vzplanou saze a usazeniny a tragédie je na světě. "Požár se rozšíří do restaurace. Musí čistit spalinové cesty. Lidem hrozí pokuty," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.

Vyhláška stanovuje nechat komín jednou ročně odborně zkontrolovat kominíkem, cena za vyčištění by neměla přesáhnout tisícikorunu.

Chybí také řidiči kamionu a to znamená zdražování přepravy jídla, zboží i paliv:

 

cej, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz