Domácí

Víte, kdy máte nárok na odchod do důchodu? Spočítejte si to v aplikaci

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) už před několika měsíci zprovoznila Informativní důchodovou aplikaci (IDA), ve které si můžete zjistit, kdy byste mohli odejít do starobního důchodu. Aplikace vám také vypočítá aktuální odhad výše důchodu. Přihlásit se do ní můžete přes Identitu občana či datovou schránku.

Informativní důchodová aplikace (IDA) pracuje se skutečnými daty z evidence ČSSZ a pojištěncům poskytuje informace o evidovaných letech důchodového pojištění. Lze díky ní zjistit, zda máte nárok na starobní důchod, odkdy a jak vysoký by mohl být. 

"K zodpovězení všech těchto otázek využívá IDA údaje o dobách pojištění uložených v evidenci ČSSZ. Některé informace o chybějících dobách pojištění lze také doplnit přímo pojištěncem, ty jsou využity pouze jednorázově a nejsou ukládány v evidenci ČSSZ. Služba IDA také poskytne informaci, jak vysoký by mohl starobní důchod pojištěnce být, pokud by do dosažení důchodového věku pracoval, a to s ohledem na jeho získané roky pojištění, dosavadní výdělky a počet vyloučených dnů," uvádí ČSSZ na svém webu. 

Související obsah

Do aplikace se může přihlásit každý, kdo dosáhl věku alespoň 19 let a získal minimálně jeden rok placeného pojištění. Je možné do ní doplnit dobu studia na střední, vysoké a vyšší odborné škole a dobu vojenské či civilní služby. Zadat tam můžete také poslední dva roky výdělečné činnosti a také dobu, po kterou jste pečovali o dítě do čtyř let jeho věku. U žen ji aplikace dosadí automaticky po zadání data narození dítěte.

IDA pracuje s informacemi, které má o dosavadních dobách pojištění konkrétního pojištěnce a o jeho dosavadních výdělcích. Predikuje také, že pojištěnec bude ekonomicky aktivní až do doby, než dosáhne důchodového věku. Nezahrnuje ale budoucí valorizaci důchodů, inflaci a další proměnlivé faktory. 

"Díky tomu, že IDA ukáže, jak by mohla v daný okamžik vypadat výše starobního důchodu v současné hodnotě peněz, si může člověk lépe představit, o jakou částku se sníží jeho měsíční příjem oproti dosavadní mzdě či platu, a vyhodnotit, jak se nejlépe připravit na pokles příjmů v důsledku přechodu do starobního důchodu," dodává ČSSZ.

Do aplikace IDA se dostanete na tomto odkazu. Datum odchodu do důchodu si můžete vypočítat i na této zjednodušené kalkulačce:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz