Zahraničí

Výrobce zbraní zaplatí v USA poprvé v historii milionové odškodné za masakr

Výrobce zbraní zaplatí v USA poprvé v historii milionové odškodné za masakr
Pietní místo vzniklé krátce po masakru na základní škole Sandy Hook v americkém Connecticutu Zdroj: Profimedia

Pozůstalí po obětech masakru na základní škole v americkém Connecticutu dostanou od výrobce poloautomatické pušky, kterou použil vrah, odškodné 73 milionů dolarů (přes 1,5 miliardy korun). Je to poprvé, kdy je zbrojovka pohnána k odpovědnosti za hromadnou střelbu.

Mimosoudní vyrovnání nejstaršího amerického výrobce zbraní firmy Remington a rodinami pozůstalých bylo zveřejněno v úterý. Zbrojovka se tak vyhnula soudnímu procesu, v kterém pozůstalí požadovali 225 milionů dolarů, informovala BBC a další zahraniční média.

Masakr na základní škole Sandy Hook se odehrál v roce 2012. Dvacetiletý bývalý žák tam zastřelil 20 prvňáčků a šest pedagogů a poté spáchal sebevraždu. Střílel z poloautomatické (či samonabíjecí) pušky od Remington Arms. Za necelých deset minut vystřílel 150 nábojů.

Výrobce zbraně dalo k soudu devět rodin pozůstalých. O odškodné se podělí, podrobnosti nebyly zveřejněny.

Související obsah

​Je to první případ takového vyrovnání. Výrobce zbraní chrání ve Spojených státech zákon, podle něhož nejsou finančně odpovědní za úmrtí způsobená použitím jejich produktů. Rodiny obětí ze Sandy Hook opřeli svou obžalobu o nezákonný marketing, když se výrobce podle nich snažil agresívní reklamní kampaní nabízet zbraň „rizikovým“ mladým mužům.

Navzdory šoku a otřesu celé země ze smrti dětí ve věku 6 až 7 let nebyly od té doby přijaty na federální úrovni žádné nové zákony o kontrole zbraní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz