Zahraničí

Přelomová metoda. Lékařům se zřejmě podařilo vyléčit dalšího člověka s HIV

Přelomová metoda. Lékařům se zřejmě podařilo vyléčit dalšího člověka s HIV
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Lékařům z Denveru v americkém Coloradu se zřejmě podařilo vyléčit dalšího pacienta s virem HIV. U nemocné ženy použili kmenové buňky z pupečníkové krve a zdá se, že léčba skutečně zabrala. Vzorky její krve totiž při testech nevykazovaly žádné známky HIV. Jedná se o teprve třetího člověka s touto nemocí, který se vyléčil.

Lékaři z Colorada oznámili svůj úspěch v úterý na konferenci o retrovirech v Denveru, jejíž závěry představil deník New York Times. Zdá se, že se jim podařilo vyléčit teprve třetího člověka infikovaného virem HIV, a to za pomoci nové transplantační metody, která využívá kmenové buňky z pupečníkové krve.

Díky tomu otevřeli cestu k možnému vyléčení většímu množství lidí. Pupečníková krev je totiž lépe dostupná než kmenové buňky z kostní dřeně, které vyléčily předchozí dva pacienty. Kmenové buňky z pupečníku také nemusí být "šité přesně na míru" pro pacienta, jako je to u těch z kostní dřeně.

Související obsah

​"Odhadujeme, že v USA je přibližně 50 pacientů ročně, kteří by mohli mít z tohoto zákroku prospěch," uvedl lékař Koen van Besien, který se podílel na léčbě tzv. newyorské pacientky.

Příběh newyorské pacientky

Virus HIV jí byl diagnostikován v roce 2013, o čtyři roky později u ní propukla leukémie. K léčbě rakoviny lékaři použili pupečníkovou krev od dárce, s nímž měla částečnou shodu. Pro posílení imunitního systému po transplantaci také dostala krev od svého blízkého příbuzného.

Nadále zároveň podstupovala antiretrovirovou terapii, která pomáhá zmírnit průběh HIV infekce. Po 37 měsících od aplikace kmenových buněk z pupečníku se rozhodla léčbu antiretrovirotiky ukončit. O více než 14 měsíců později krevní testy neodhalily žádné známky infekce HIV a nebyly detekovány ani protilátky proti tomuto viru.

Související obsah

​Lékaři nevědí přesně, proč kmenové buňky z pupečníkové krve zabírají tak dobře. Jedním z možných vysvětlení je, že mají schopnost se lépe přizpůsobit novému prostředí. "Je to od novorozenců, ti jsou přizpůsobivější," říká van Besien.

Zároveň je tato metoda, jak se zdá, šetrnější. Transplantace kostní dřeně, která byla využita u předchozích dvou pacientů, nahradila celý jejich imunitní systém. Oba pacienti poté trpěli řadou vedlejších účinků, včetně reakce štěpu proti hostiteli. To je stav, kdy buňky dárce napadají tělo příjemce.

"Jsou to příběhy, které poskytují inspiraci a možný směr cesty," vyjádřil se k úspěchu svých kolegů odborník na HIV/AIDS z Kalifornie Steven Deeks.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz