Zahraničí

Chorvatsko snížilo DPH na energie. Jak se energetické krizi brání zbytek Evropy?

Chorvatsko snížilo DPH na energie. Jak se energetické krizi brání zbytek Evropy?
Ilustrační foto Zdroj: TV Nova

Ve snaze ulevit svým občanům od rostoucích cen přijala chorvatská vláda balíček opatření, kterým snižuje u určitých komodit daň z přidané hodnoty. Snížení DPH bude přínosem zejména pro ceny energií, zlevní ale také například potraviny a vstupenky na kulturní a sportovní akce.

Chorvatský premiér Andrej Plenković ve středu představil balíček opatření, kterým hodlá přispět ke zmírnění dopadů zdražování energií. Hlavním bodem balíčku je výrazné snížení DPH na plyn a elektřinu. Nová opatření v celkové hodnotě téměř 15,5 miliardy korun jsou zaměřená na všechny Chorvaty.

Nový balíček sníží sazbu DPH u elektřiny z 25 procent na 13 a u plynu z 25 až na pět procent. Na pět procent padá také DPH u základních potravin, například u masa, vajec, ovoce, zeleniny, másla, jedlých olejů a tuků.

Ceny energií i tak porostou, cílem ale především bylo tento růst zpomalit. Ceny elektřiny tak porostou o 9,6 procenta namísto 23 a plyn o 20 procent místo závratných 79. V průměru každý Chorvat ušetří v přepočtu zhruba 1 500 korun měsíčně.

Související obsah

​Chorvatsko ale není jedinou zemí, která se potýká s růstem cen energií. Zdražení energií v současnosti straší celou Evropu. Řada států tak začíná přijímat opatření, která limitují růst cen energií nebo podporují domácnosti zasažené navýšením cen.

DPH snížila například Belgie, a to z 21 procent na šest. K tomu navíc svým občanům pomohla tamní vláda příspěvkem 2 500 korun. Španělsko srazilo DPH z 21 na deset procent. Zároveň také prodloužilo zákon, kterým energetickým společnostem zakazuje odstřihnout neplatící klienty v nouzi.

Podobnou cestou se vydalo také Rakousko. Náš jižní soused sice DPH nesníží, občany ale podpoří částkou 300 eur, tedy asi 7 300 korun. Stejně tak i Švédsko si ze svého rozpočtu vyhradilo 14,5 miliardy korun na pomoc domácnostem nejvíce zasaženým energetickou krizí.

Související obsah

​Daň z přidané hodnoty snížilo také Dánsko, Polsko, Maďarsko a Itálie. Kromě elektřiny a plynu se snížily také sazby na benzín či potraviny. Ceny energií zase zmrazilo Slovensko a Bulharsko. V Bulharsku zůstanou ceny stejné minimálně do konce března, Slovákům se ceny nezmění až do roku 2024. Slovenská vláda se na zmražení dohodla s firmou Slovenské elektrárny.

Velká Británie patří k zemím, které energetickými problémy trpí nejvíce. Ostrovní stát navýšil maximální sazbu za energie o více než 50procent. Vláda také vydala balíček, jehož součástí jsou slevy na daních v hodnotě až 5 800 korun pro nejvíce zasažené domácnosti, kterých je v současnosti v Británii přes dva miliony.

Související obsah

​Tvrdě proti krizi zakročila francouzská vláda. Francie nastavila maximální zdražení energií na čtyři procenta a přiměla státní energetickou společnost ÉDF, aby levně zásobovala elektřinou svoji konkurenci. Zregulovala také ceny benzínu, které by jinak vyrostly o 45 procent. Po zásahu vyrostou "jen" o 12 procent.

Naproti tomu Německo zatím výraznější kroky ještě nepodniklo, pouze přislíbilo podporu chudším domácnostem, které se s krizí potýkají nejvíce. Země však uvažuje o využití peněz, které byly původně určené na podporu obnovitelných zdrojů energie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz