Domácí

Dopravnímu podniku zkrachoval dodavatel energií. Má platit pětkrát více

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova přišel o dodavatele energií, a proto skončil v režimu dodavatelů poslední instance. Nově má za energie platit skoro pětinásobek původní ceny. Jenže tolik peněz podnik nemá a zatím není jasné, jak bude situaci řešit. Ve hře je i výrazné zdražení jízdného.

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova skončil jako statisíce domácností po vypuknutí energetické krize. Energie musí odebírat od dodavatele poslední instance, původní dodavatel totiž zkrachoval. Jenže nové ceny jsou bezmála pětinásobné.

"V burze jsme vysoutěžili cenu 6 500 korun za MWh, která je několikanásobně vyšší. Ještě se snažíme jednat s dalšími dodavateli, jestli bychom nezkusili sehnat levnější cenu," vysvětlil předseda představenstva Dopravního podniku Chomutova a Jirkova Jaroslav Komínek.

Související obsah

​Pro dopravní podnik to znamená zdražení 17 milionů korun ročně navíc. Jenže podnik nemá žádné finanční rezervy. O navýšení provozních nákladů tak bude muset žádat města, ve kterých městskou hromadnou dopravu zajišťuje.

"Budeme muset jednat, jak to uděláme. Zvyšování jízdného je až to poslední. Veřejná doprava je s jízdným na hraně, aby lidé neutíkali do soukromých vozidel," řekl Jaroslav Komínek. 

Nárůst cen energií navýšil ceny jízdného po celé republice. Zdražovat se muselo například v Mostě, Českých Budějovicích, Mariánských Lázních nebo Opavě.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz