Zajímavosti

Dinosauři trpěli respiračními nemocemi, měli rýmu a kašlali, tvrdí vědci

Dinosauři trpěli respiračními nemocemi, měli rýmu a kašlali, tvrdí vědci
ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Vědci zjistili, že infekce dýchacích cest byly přítomné už za dob dinosaurů. Přišli na to při výzkumu zkamenělé krční kosti diplodoka s názvem Dolly. Později se ukázalo, že jde o respirační onemocnění podobné aspergilóze.

Paleontologové v severozápadní Montaně zkoumali zkamenělé krční kosti dinosaura, který žil před 150 miliony let. Podle informací webu The Guardian šlo o diplodoka s názvem Dolly, tedy obrovského býložravce s dlouhým krkem, který chodil po Zemi v pozdní juře. Začátek tohoto období je datován přibližně před 200 miliony let, končí před 145 miliony let.

Ředitel paleontologie si při výzkumu všiml neobvyklých výrůstků na krční kosti, které jsou podobné brokolici. "Prohlížel jsem spoustu obratlů dinosaurů a viděl jsem spoustu divných věcí. Ale tohle pro mě bylo něco úplně nového," podotkl paleontolog Cary Woodruff.

Související obsah

Nic podobného u druhohorního dinosaura ještě neviděl. Další vědci spolupracující na výzkumu uvedli, že kostní výrůstky dinosaura vypadaly podobně jako ty, které způsobují respirační onemocnění u moderních ptáků. Následné CT vyšetření krčních kostí podezření potvrdilo.

"Když držím v ruce tyto infikované kosti, nemohu si pomoci, ale je mi Dolly opravdu líto," okomentoval nález paleontolog Woodruff. Mladý diplodokus musel být podle něj velmi nemocný.

Ukázalo se, že neobvyklé výrůstky v oblastech krčních kostí byly připojeny ke vzduchovým vakům. Ty tvořily součást dýchacího systému dinosaura. Pravděpodobně byly tyto abnormality reakcí na respirační infekci. Tu vědci přibližují aspergilóze.

Související obsah

"Představuji si, že by Dolly byla velmi podobná nemocnému člověku. Kašlala by, kýchala a měla horečku," řekl Woodruff. "Všichni jsme měli mnoho stejných příznaků a pravděpodobně jsme se cítili stejně mizerně jako Dolly," dodal.

Aspergilóza je těžká respirační houbová infekce, která napadá různé druhy živočichů včetně člověka. Pokud onemocní ptáci, kteří jsou v dnešní přírodě diplodokům nejbližší, a aspergilóza není léčena, choroba pro ně obvykle končí smrtí. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz