Domácí

Radši na brigádu než vyplňovat složité žádosti o příspěvek, míní důchodkyně

Kdo se rozhodne o dávku zažádat, toho čeká nepříjemné papírování. Úřad požaduje ve formulářích i takové detaily jako náklady na společný výtah. Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že se obsáhlým zjišťováním informací brání možnému zneužití dávek.

Paní Gonová letos ovdověla. Najednou tak zůstala sama na financování svého bydlení. O státní příspěvek nikdy nežádala, ale ze zvědavosti zkusila všechny formuláře vyplnit. Prvním prošla bez problémů, stačilo jen zadat jména a adresy. U přílohy ale narazila.

Formulář vypadá jako tajná kódovaná zpráva. V nekonečných kolonkách požadují úřady vyplnit příjmy zařazené ke kódům A1 až A22. Tady úsilí žadatelky končí.

Důchodkyně zkouší ještě třetí povinný formulář, ale tam je jiný zádrhel. Úřad požaduje detailní vyplnění nákladů na vytápění, osvětlení nebo třeba provoz výtahu.

Související obsah

Třemi povinnými formuláři to rozhodně nekončí. Žadatel musí předložit například výpis z katastru, nebo nájemní smlouvu. Pokud žije v domácnosti víc lidí, následuje úplná lavina papírů. Patří mezi ně například prohlášení osob, potvrzení o nezaopatřeném dítěti, potvrzení o studiu a potvrzení od úřadu práce.

Verdikt paní Gonové je jednoznačný. Kdyby náhodou někdy neměla na bydlení, radši si ve svých 69 letech najde brigádu.

Celková čísla potvrzují, že žádost si podává jen čtvrtina těch, kteří mají na státní příspěvek nárok. Složité formuláře paradoxně šetří státu miliardy.

Některé údaje vyplňují lidé zbytečně, protože je stát už zná. Jak by se dala administrativa zjednodušit? Podívejte se na rozhovor s vedoucí projektu STEP – Řešení v boji proti energetické chudobě Helenou Brychovou:

ph, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz