Zajímavosti

K Zemi míří dva obří asteroidy, podle NASA představují možné nebezpečí

K Zemi míří dva obří asteroidy, podle NASA představují možné nebezpečí
Ilustrační obrázek Zdroj: Getty Images

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se v současné době k Zemi blíží dva objekty, které představují potenciální hrozbu pro naši planetu. Už v pátek v těsné blízkosti kolem nás proletí asteroid 1994 PC1, v úterý pak asteroid (455176) 1999 VF22.

Ohromný asteroid 1994 PC1 kolem Země proletí už v pátek, a to ve vzdálenosti 1,98 milionu kilometrů, což je zhruba pětinásobek vzdálenosti Měsíce od naší planety. Podle odhadů odborníků má objekt průměr nejméně jeden kilometr.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) jej navíc řadí na seznam "potenciálně nebezpečných vesmírných objektů". Šance, že by se srazil ze Zemí je ale téměř nulová. Asteroid se pohybuje rychlostí přes 70 tisíc kilometrů za hodinu a znovu by měl kolem naší planety proletět až v roce 2105.

Související obsah

​Druhý asteroid, který nese název 1999 VF22 by měl kolem Země proletět příští úterý 22. února. Bude se jednat o jeho nejbližší přiblížení k Zemi za více než 100 let. Kolem planety by měl proletěl ve vzdálenosti přes 5 milionů kilometrů.

Potenciálně nebezpečné asteroidy jsou vesmírné objekty s oběžnou dráhou blízkou Zemi a dostatečně velké na to, aby způsobily významné regionální škody, pokud by zasáhly naši planetu. Předpokládá se, že v našem vesmírném prostředí existuje více než 2 200 takových objektů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz