škody

Extrémní počasí v Evropě: V Polsku bere vítr střechy, Německo trápí povodně

Extrémní počasí trápí Evropu. V Německu řádí bouře Ylenia. V Polsku si vítr vyžádal jednu oběť. Také do Česka dorazil ve čtvrtek ráno silný vítr. Vichřice Dudley u nás komplikuje silniční i železniční dopravu, bez proudu jsou desetitisíce domácností.

Bouře Ylenia zasáhla severní Německo ve čtvrtek v časných ranních hodinách, na nejvyšším vrcholu pohoří Harz zaznamenali vítr o rychlosti až 152 kilometrů za hodinu. Německé úřady už varovaly lidi, aby během dne nevycházeli.

Německý národní železniční dopravce Deutsche Bahn ve čtvrtek ráno oznámil, že ruší většinu dálkových spojů na severu země. Letecká společnost Lufthansa zase ruší některé své lety. Uzavřeno je také několik škol.

Související obsah

​Silný vítr s sebou v Německu přinesl i déšť, ten na některých místech způsobuje záplavy. Voda se dostala do ulic například ve Šlesvicku-Holštýnsku, nejsevernějším státě Německa, informuje DW.

Extrémní počasí trápí také Polsko, kde zemřel 64letý řidič, který po smyku narazil do spadlého stromu. Podle polské televize TVN24 vyjížděli v zemi hasiči od rána už více než ke 3 tisícům případů. Vítr dosud poničil přes 190 domů, přičemž 58 z nich přišlo o střechu. 

Polsko trápí také rozsáhlé výpadky elektřiny, bez proudu je tam přes 300 tisíc odběratelů. Městem Dobrzyca ve Velkopolském vejvodství se navíc prohnal větrný vír, který poškodil přes 30 domů.

"V Polsku se na přechodu studené fronty vyskytlo skoro 20 tisíc blesků a v centrální části Polska se vyskytla i tornáda – zřejmě o síle F1 a F2 na Fujitově stupnici," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz