Zahraničí

Fiala odjel na summit EU a Afriky. Probíraly se krize, které EU zažívá

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) má za sebou první osobní setkání s řadou špiček Evropské unie. V belgickém Bruselu se v rámci summitu se zástupci Afriky potkal například s předsedkyní Evropské komise i parlamentu. Řešila se například i situace na Ukrajině.

Premiér na summit vyrazil ve čtvrtek ráno. V belgickém Bruselu ho čekal nabitý program. Se zástupci Africké unie (AU) špičky členských států evropské sedmadvacítky probíraly mimo jiné finance, zdravotní péči nebo migraci a bezpečnost.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek poprvé ve funkci jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Schůzka trvala asi půl hodiny. Údajně probírali jednotlivé krize, které nyní Evropská unie zažívá, od pandemie po napjatou situaci na Ukrajině. Ostatně na tu ve čtvrtek přišla řeč vícekrát, zasedla kvůli ní mimořádná Evropská rada.

"Západní státy, ať už státy Evropské unie nebo státy sdružené v Severoatlantické alianci, zastávaly jasný, jednotný postoj. Myslím si, že Rusko musí vědět, že jsou hranice, které nelze překročit," uvedl předseda vlády Petr Fiala.

Související obsah

Mezi čtyřma očima ve čtvrtek jednal také s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsoalovou. Mluvil i s rakouským kancléřem. A to hlavně proto, že Rakousko nesouhlasí s českým postojem k jaderné energii.

"Já pokládám za důležité, že Česká republika bude mít možnost rozvíjet jadernou energii. Že jaderná energie bude považována za čistý zdroj," vysvětlil Fiala.

Oficiálním důvodem, proč špičky evropské sedmadvacítky do Bruselu zamířily, je summit Evropské unie s unií africkou. Z toho měl vzejít hlavně nový investiční balíček.

Premiér Fiala měl původně do zahraničí vyrazit už ve středu. V Paříži se měl potkat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Nakonec ale kvůli jednání Poslanecké sněmovny o pandemickém zákonu odlet posunul až na čtvrteční ráno.

Fiala hodnotil jednání a prozradil, jak se Evropská unie staví k situaci na Ukrajině:

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz