Zahraničí

Brazílii sužuje období dešťů. Záplavy a sesuvy půdy si vyžádaly téměř 100 obětí

Silné deště a následné sesuvy půdy v Brazílii si vyžádaly už nejméně 94 obětí. Dalších 35 lidí se pohřešuje. Silné srážky zasáhly okolí Ria de Janeira v úterý a pršet má i v dalších dnech.

Město připomíná válečnou zónu. Auta jsou uvězněná v bahně, kusy střech leží v ulicích. Za pár hodin ve městě Petrópolis asi 70 kilometrů severně od Ria de Janeira spadlo tolik srážek jako jindy za celý únor.

Nejvíce zasažená je kopcovitá čtvrť Alto da Serra. Stovky lidí, kterým sesuvy půdy strhly domovy, zatím přežívají v tamních školách. 150 jich je v kostele. "Slyšela jsem jen křičet svého bratra. Je strašně smutné vidět lidi, jak žádají o pomoc ty, kteří jim pomoci ani nemohou. Celé je to zoufalé. A pocit ztráty, který zažívám, je strašně velký," uvedla jedna z tamních obyvatelek Rosilene Virginiová.

Související obsah

Odstraňovat následky dešťů pomáhá 180 hasičů, více než 400 vojáků a také tamní obyvatelé. S přibývajícími dny ale roste počet nalezených obětí. Zatím se podařilo zachránit 24 lidí.

Radnice města vyhlásila stav nouze a třídenní státní smutek. Většina tamních obyvatel je bez elektřiny a přerušené jsou i dodávky pitné vody. Zavřené zůstaly rovněž obchody, výjimkou jsou lékárny. Brazílie se letos potýká s extrémně silným obdobím dešťů, které se kvůli globálnímu oteplování může podle odborníků v příštích letech opakovat stále častěji.

ls, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz