Ekonomika

Vláda chce pomoci firmám kvůli energiím. Je to málo, stěžují si podnikatelé

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (STAN) představili plán, jak by mohla vláda pomoci firmám čelit zdražování energií. Připraveny jsou půjčky se státní zárukou. Podle podnikatelů je taková pomoc nedostatečná a povede jen k zadlužování.

Firmy, u kterých tvoří prostředky vynaložené na energie 10 a více procent z celkových nákladů, budou moci nově využít úvěry se státní zárukou. "Půjde o úvěry ve výši jeden až deset milionů korun, stát se za ně zaručí až do 80 procent jistiny," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Vláda plánuje na pomoc vyčlenit jednu miliardu korun. Pomoc bude zaměřena na malé a střední podniky. "Určitě je to lepší než nic, ale je to nedostatečné. Uvědomme si, že jde vlastně jenom o návratnou výpomoc, tedy půjčku, která jednou bude muset být splacena," uvedl ředitel Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič.

Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka je snížení DPH u energií jediná možnost, jak lidem a firmám opravdu pomoci. Podívejte se na rozhovor TV Nova:

"My se nepotřebujeme dál zadlužovat, my potřebujeme jasnou, cílenou a rozumnou pomoc tak, aby se podnikání dalo udržet," popsala prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.

Podle zástupců firem by vláda měla přednostně řešit náhrady nepřímých nákladů pro firmy nejvíce zasažené zdražením energií.

Související obsah

​"Musí se soustředit na ty, pro které jsou energie velkou částí nákladu. Pokud má firma náklady na energie tři až pět procent rozpočtu, nepotřebuje nějakou velkou pomoc, ale jsou energicky velmi náročné provozy, například sklárny. Pro ně je to dneska téměř smrtící," vysvětlil ředitel Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Proč vláda nezastropuje ceny nebo nesníží DPH u energií? Podívejte se na rozhovor TV Nova s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL):

Velkým firmám chce vláda pomoci formou kompenzace emisních povolenek. "Aby dva ministři, jejichž náplní je ad jedna hájit zájmy průmyslu, podnikatelů, živnostníků a ad dva hájit zájmy domácností a sociálně slabých, takto servilně kývali asociálnímu ministrovi financí, hájili jeho kroky k totální chudobě anebo k absolutní nepodpoře firem. Něco takového jsem ještě nezažil," upřesnil bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

"Je to čistě neschopnost vlády Petra Fialy cokoliv řešit, je to plná zodpovědnost vlády Petra Fialy, že neřeší zdražování a že ho ani nechce řešit," řekl Tomio Okamura (SPD). K plošné pomoci sáhla například vláda na Slovensku. Zmrazila ceny elektřiny až do konce roku 2024.

Opozice by chtěla po vzoru okolních zemí snížit DPH u energií. Co si o tom myslí vláda a odborníci? Podívejte se na reportáž TV Nova:

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz