Zahraničí

Polsko zasáhlo šest tornád. Extrémní počasí si vyžádalo lidské životy

Extrémní počasí ve čtvrtek zasáhlo také Polsko, a meteorologové dokonce hlásí výskyty nejméně šesti tornád. Podle polských médií si silný vítr vyžádal už tři lidské životy a velké množství materiálních škod.

Mimořádně silný vítr si v Polsku vyžádal nejméně tři oběti a způsobil obrovské materiální škody. Podle Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Polsko dokonce zaznamenalo až šest tornád.

"Tornáda běžně považujeme za extrémně vzácný a ničivý jev spojený s bouřemi. Ty si zase běžně spojujeme s létem. Tato zima tuto nesprávnou představu výrazně narušuje, protože i dnes se při a po přechodu studené fronty v naší oblasti opět vyskytly bouře. V Polsku se však kromě bouří v noci na dnešek vyskytla i tornáda, zatím je jich zdokumentováno 6," uvedl v pátek SHMÚ.

Nejsilnější tornádo se mělo prohnat městem Dobrzyca ve Velkopolském vejvodství, kde poškodilo více než 30 domů.

Související obsah

​Podle polské Národní hasičské brigády způsobil mimořádně silný vítr škody na budovách v téměř každém okresu země. Nejhůře postiženou oblastí je však západ Polska. Podle zpravodajské televize TVN24 bylo do čtvrtečního večera stále bez dodávek elektrické energie asi 240 tisíc odběratelů.

Hasiči uvedli, že od čtvrtečního rána vyjížděli k několika tisícům případů a poničeny byly stovky budov, většina z nich navíc přišla i o střechu. Jednou z obětí extrémního počasí je i 64letý řidič, který po smyku narazil do spadlého stromu.

"V Polsku se na přechodu studené fronty vyskytlo skoro 20 tisíc blesků a v centrální části Polska se vyskytla i tornáda – zřejmě o síle F1 a F2 na Fujitově stupnici," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz